Národopisné múzeum Liptovský Hrádok

Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku sídli v historickej budove bývalého soľného úradu. Budova bola postavená v roku 1770 a slúžila administratívnym pracovníkom kráľovského soľného skladu. Od roku 2004 poskytuje unikátny priestor viacerým expozíciám, ktoré prezentujú kultúru Liptova.

Expozícia modrotlače predstavuje vývoj modrotlačiarského remesla v Liptove. V expozícii sú prezentované modrotlačové formy a výrobky z potlačeného plátna – najmä ľudový odev a bytový textil, ktoré nesú typické liptovské modrotlačové vzory. Zaujímavosťou expozície je rekonštrukcia dielne majstra Daniela Žišku z obce Hybe, pomocou ktorej je prezentovaná samotná výroba modrotlače.

Galéria paličkovej čipky prezentuje unikátnosť najarchaickejšej textilnej techniky – paličkovania, teda pletenia čipiek. V dvoch miestnostiach sú vystavené časti ľudového odevu s charakteristickými vzormi liptovských čipky, predovšetkým čepce. Zaujímavosťou expozície je prezentácia projektu Čipkárska cesta, v rámci ktorého je vystavená najdlhšia pletená čipka s dĺžkou takmer 52 metrov.

narodopisne muzeum liptovsky hradok 012

Expozícia Komorského úradu likavsko-hrádockého panstva sa nachádza v miestnostiach na prvom poschodí historickej budovy, ktoré sú zaujímavé unikátnou zreštaurovanou nástennou výmaľbou. V priestoroch slávnostnej spoločenskej sály, dvoch salónov a pracovne prefekta Františka Wiesnera sú prezentované bohaté zbierky umeleckých diel, historického nábytku a trofejí. Priestory dopĺňajú predmety približujúce život a prácu lesníkov a poľovníkov.

narodopisne muzeum liptovsky hradok 008

Na druhom poschodí, v unikátnom podkrovnom priestore historickej budovy je umiestnená špecializovaná expozícia pastierskej kultúry. Táto expozícia s nadregionálnym charakterom bola otvorená v roku 2005 a pozostáva z dvoch celkov. V prvej časti sa nachádzajú salašné stavby – koliba, vrátane príslušného vybavenia a komárnik. Ďalej sú umiestnené originálne úžitkové predmety s ovčiarskou tematikou a odev pastierov s rôznymi doplnkami. Zaujímavosťou je ukážka využitia ovčej vlny, od strihania oviec, spracovania vlny až po samotné výrobky. V druhej časti expozície je umiestnená galéria ľudového výtvarného prejavu, kde sú vystavené výrobky remeselníkov, vrátane rezbárskych nástrojov a hudobných nástrojov.

Navštívte nás

Partizánska 153