Liptovské múzeum v Ružomberku

Expozície, výstavy a podujatia v sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku ponúkajú návštevníkom jedinečný priestor na spoznávanie prírody i minulosti, na neformálne vzdelávanie, na kultúrny zážitok i na trávenie voľného času.

Stále expozície múzea prezentujú návštevníkovi zážitkovou formou komplexný obraz o živej i neživej prírode Liptova, ako aj o histórii celého regiónu. V prírodovednej expozícii návštevník prostredníctvom exponátov spozná faunu a flóru Liptova. V novej archeologickej expozícii, ocenenej aj Slovenskou archeologičkou spoločnosťou, návštevník uvidí jedinečné archeologické zbierkové predmety z Liptova, medzi ktorými vyčnievajú bronzové meče liptovského typu z nálezísk v Martinčeku a v Liptovských Sliačoch. V expozícii feudalizmu zaujme predovšetkým model hradu Likava od Juraja Martinku a v expozícii cechov a remesiel sa návštevník oboznámi s najvýznamnejšími predmetmi obuvníckeho, mäsiarskeho, krajčírskeho, medovnikárskeho či zámočníckeho cechu, pričom medzi zbierkami dominuje zástava mäsiarskeho cechu.

Expozícia stredovekých a novovekých dejín Liptova

Expozícia stredovekýych a novovekých dejín Liptova II

Národopisná expozícia ponúka návštevníkovi možnosť spoznať jedinečnú ľudovú kultúru liptovských dedín a pokochať sa aj svadobnými partami. Osobitná pozornosť v expozíciách je venovaná histórii výroby papiera na Slovensku a osobnosti Andreja Hlinku. V expozícii venovanej dejinám Ružomberka sa návštevník oboznámi predovšetkým s dejinami školstva a zdravotníctva mesta.

Unikátny kultúrny zážitok ponúkne návštevníkovi galéria sakrálneho umenia, kde dominuje neskorogotický oltár z kostolíka v Ludrovej.

Expozícia sakrálneho umenia III

Expozícia sakrálneho umenia

Expozícia sakrálneho umenia II

Vo veľkej výstavnej sále sa každoročne uskutočňuje viacero výstav. Súčasťou je aj niekoľko národných a medzinárodných prehliadok umeleckej fotografie, tradične spájanej s tvorivým autorským zázemím Ružomberka a inštitúciou Liptovského múzea.

V sídelnej budove sa pravidelne uskutočňujú aj prednášky pre verejnosť, na ktorých kurátori múzea predstavujú zaujímavé zbierkové predmety. Súčasťou ponuky je aj množstvo vzdelávacích podujatí pre materské, základné, stredné a vysoké školy.

Z histórie

liptovske muzeum1