Liptovské múzeum v Ružomberku

Expozicia stredovekych a novovekych dejin Liptova IIModerná expozícia svojou architektonickou dispozíciou u návštevníka navodí atmosféru slovanského hradiska i stredovekého hradu a zoznámi ho s dejinami regiónu od príchodu Slovanov po prah osvietenských reforiem a začiatky národného obrodenia.

Deje sa tak prostredníctvom rozsiahlej a skladbou pestrej kolekcie archeologických nálezov šperkov, zbraní, nástrojov i predmetov každodennej potreby a zachovalých artefaktov v podobe militárií, numizmatických i sfragistických pamiatok, liturgických predmetov, baníckeho a hutníckeho náradia a odevných súčiastok. Expozícia v jednotlivých tématických oddieloch predstavuje materiálnu kultúru a sídliská prvých slovanských osadníkov, históriu hradov Liptova, významné lokality a pamiatky cirkevného života, stáročné tradície liptovského baníctva, výraznú zbojnícku stopu i kuriózne osobitosti v análoch regionálnej minulosti, k akým patrilo dobové peňazokazectvo.

Pred záujemcom sa otvára otvára panoráma politických a vojenských dejín Liptova, návštevník sa zoznámi aj s vývojom jeho šľachtickej samosprávy, správy miest a mestečiek Liptova i pôsobením feudálnej justície na území Liptovskej stolice. Záujemca spozná bohaté historické dedičstvo Liptova a zbierok jeho najstaršieho múzea aj prostredníctvom moderných elektronických prvkov, integrovaných v expozícii.

Navštívte nás

Námestie Š. N. Hýroša 10