Zreštaurované čepce na novej výstave

Na výstave Zruční aj pekní, ktorá je v súčasnosti otvorená pre verejnosť v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku, môžete vidieť unikátne zbierkové predmety – mladušské čepce z Východnej.

Výstava prezentuje výrobu, zdobenie a využitie tradičného ľudového odevu. Medzi výber hodnotných zbierkových predmetov sme zaradili aj mladušské čepce z obce Východná. Ide o jedinečné odevné súčiastky horného Liptova. Tieto čepce sa používali pri čepčení mladuchy. Neveste sa z hlavy sňala parta ako znak poctivosti a založil sa jej čepiec ako symbol vydatej ženy. Mladé ženy ich nosili ešte rok po svadbe k sviatočnému odevu. Sú bohato zdobené sklenenými korálkami, umelými kvetmi, kovovými lístkami a stužkami. V takomto čepci sa, namiesto party, sobášili aj „prespanky“.

Mladušské čepce z Východnej sú inštalované na výstave Zruční aj pekní vďaka odbornému reštaurátorskému ošetreniu, ktoré bolo realizované v rokoch 2021 až 2022.

Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Projekt realizácie výstavy Zruční aj pekní taktiež z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.