V Pribyline sme otvorili novú expozíciu bylinkárstva

V nedeľu 20. augusta bola v Múzeu liptovskej dediny skanzen Pribylina otvorená nová expozícia, venovaná bylinkám a bylinárstvu na Liptove. Autormi výstavy sú Pavol Hriadel, Martina Mäsiarová a Ľubica Richterová. Výroba prvkov prebehla využitím laserovej gravírky v sídelnej budove múzea v Ružomberku pod vedením Dominiky Kondrovej.

Nová expozícia, ktorá sa nachádza v jednom z objektov skanzenu, má za úlohu interaktívnou formou naučiť návštevníkov viac o bylinárstve, ktoré v minulosti tvorilo dôležitú súčasť života na dedine. Bylinkami naši predkovia liečili ochorenia, hojili rany či dochucovali jedlá a nápoje. Z toho dôvodu bola schopnosť správne rozoznávať bylinky mimoriadne cennou a prospešnou.

Bylinkárstvo, ktorému sa v minulosti venovali prevažne ženy, ma na Liptove dlhú a bohatú tradíciu. Už od dávnych čias sa obyvateľstvo našich regiónov snažilo vo svoj prospech využiť rôznorodé rastlinstvo Liptova. Medzi najznámejšie bylinkárky na Liptove patrí bylinkárka Elena Badová, ktorej Liptovské múzeum venovalo stálu expozíciu v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši. Vidieť v nej môžete okrem byliniek a inventáru aj rôzne recepty či liečebné postupy.

Obdobnú stálu expozíciu Liptovské múzeum sprístupnilo aj návštevníkom skanzenu Pribylina. Okrem samotných byliniek si môžu návštevníci expozície vyskúšať svoje schopnosti rozoznať bylinky podľa ich vzhľadu či vône a prostredníctvom informačných tabúľ spoznajú o.i. aj ich účinky na ľudské telo.

Expozícia bylinkárstva je určená návštevníkom všetkých vekových kategórií a prístupná je v Múzeu liptovskej dediny v skanzene Pribylina v čase otváracích hodín.

Viac sa o expozícií bylinkárstva dozviete vo videu TU.