TS – Ludrová v časoch stredoveku – 16.-17.6.2020 – vyhodnotenie

Liptovské múzeum v Ružomberku po nútenej 3 mesačnej epidemiologickej prestávke  pripravilo pre školy niekoľko vzdelávacích podujatí  z cyklu POTULKY PO HISTÓRII.

V záhrade  objektu Liptovského múzea na Kalvárskej 8 v Ružomberku  bol učiteľom ponúknutý program Čo nám zanechal čas rytierov a princezien, ktorý bol plánovaný na 18.6. a 19.6.2020.

V areáli Gotického kostola všetkých svätých v Ludrovej bol pripravený program Ludrová v časoch stredoveku, ktorého realizácia sa uskutočnila 16.6. a 17.6. 2020. Na toto podujatie prijali pozvanie učitelia a žiaci 1. stupňa zo ZŠ Zarevúca, ZŠ Bystrická cesta a ZŠ Ludrová. Žiaci najskôr absolvovali  komentovanú prehliadku kostola, vypočuli si ludrovskú legendu o tajomnom templárovi Herbersteinovi, príbeh o štiavnickej guli, o tom, ako pán Rakovský slávny magistrát ružomberský na reťazi držal,  dozvedeli sa zaujímavosti o stredovekom liečiteľstve a bylinkách, ako sa dalo prežiť v časoch moru a ukážky  vládnutia mečom a lukostreľby. Pre maškrtníkov bol nachystaný stredoveký recept na sladké energetické guľôčky , ktoré sa s malými obmenami dajú pripraviť aj zo súčasných surovín a tiež praktická ukážka ich prípravy. Nakoniec deti  videli ukážky  papierovej tvorivej dielne  – zhotovenie 2 liečivých rastlín (sedmokrásky a púpavy) a masku morového doktora.

Podujatia sa zúčastnilo celkom 142 ľudí – z toho (127 detí a 15 dospelých).

Tretí ponúknutý vlastivedný program z regionálnej archeológie a histórie z cyklu STRETNUTIE S ARCHEOLÓGIOUHavránok v časoch Keltov a stredoveku je plánovaný v dňoch 23.6. – 25. 6. 2020. Na program je potrebné vopred sa prihlásiť podľa jednotlivých hodinových vstupov pre uzavreté školské skupiny o 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 a 13.00 hod. Podujatie sa uskutoční len v prípade priaznivého počasia.