September v Liptovskom múzeu

Po prevažne slnečnom lete v expozíciách Liptovského múzea prechádzame do „septembrového módu“, počas ktorého sa viacerým expozíciám pozmenia otváracie hodiny. Téme zmeny otváracích hodín sme sa venovali TU. Nejedná sa však o dramatické zmeny. Prevažná väčšina zmien je spôsobená faktom, že od septembra sa výrazným spôsobom skracuje deň, t.j. slnko skôr zapadá a v pohyb v expozíciách po tme nie je viac bezpečný. Po lete, počas ktorého nás navštívilo približne 50 000 návštevníkov vám prinášame program Liptovského múzea na deviaty mesiac roka.

 

Na čo sa môžeme tešiť v septembri?

V sídelnej budove Liptovského múzea v Ružomberku budú aj naďalej prebiehať výstavy Liptovské Sliače na dobových fotografiách a Múzeum v meste, mesto v múzeu III. Septembrovou novinkou bude výstava Fotoklubu RK1924, ktorá nesie názov KROK KU 100vke, čo je vyjadrením blížiacej sa storočnice klubu fotografov.

Príchodom septembra sa prinavracajú aj prednášky Príbeh nášho múzea, pričom prvou bude prednáša Zrodenie meča o výrobe repliky jedného z mečov, ktoré pochádzajú z depotu nájdeného v Liptove v prvej polovici 20. storočia. Viac o mečoch Liptovského múzea zistíte v našom podcaste TU.

Ružomberské múzeum už tradične ponúkne aj rôzne aktivity pre seniorov a ľudí, ktorí majú chuť zdokonaľovať svoje kreatívne schopnosti.

Replika meča nájdeného v Liptovských Sliačoch

V Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši môžete aj naďalej objavovať krásy fotolovu, teda fotografovania divokej prírody. Výstava Ing. Pavla Hriadela vás zavedie do zákulisia fotografickej aj kamuflážnej techniky, ktorá je pre fotenie divej zveri mimoriadne dôležitá. Viac sa o výstave FOTOloveNIE dozviete TU. Následne môžu návštevníci pokračovať v spoznávaní prírody v stálej Expozícii poľovníctva a rybárstva.

V Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku pokračuje výstava zo zbierok militárií Liptovského múzea s názvom O zbraniach a ľuďoch. Národopis ponúka aj jedinú stálu expozíciu ovčiarstva, expozíciu modrotlače, paličkovanej čipky a ľudového umenia. Nech sa páči.

V Múzeu liptovskej dediny skanzen Pribylina je pripravený Liptovský folklórny festival, Nedeľa sv. Huberta a výstavy Stredný Liptov v premenách času a Jeseň na dedine. Milovníkov železníc iste poteší možnosť previezť sa úzkorozchodnou železnicou Považskej lesnej železnice do železničného depa. Vláčik počas septembra premáva počas víkendových dní a návštevník za jazdu nemusí nič priplácať.

Milovníkom exteriérov budú aj naďalej slúžiť zvyšné expozície Liptovského múzea.

Takýto bude september v múzeu.