Pozývame na Mašinparádu

Pri pohľade na historickú lokomotívu či moderný vlak nejednému z nás poskočí srdce. Vlaky totižto majú svojou silou aj dizajnom niečo do seba a mnohých z nás nadchýnajú bez ohľadu na vek.

Nadchýnajú aj nás v Pribyline, kde sa s nadšením staráme o Považskú lesnú železnicu, ktorá bola svojho času výnimočným dopravným prostriedkom, zásobujúcim veľký kus Liptova materiálom ale aj ľudskou silou. Na rozdiel od mnohých lesných železníc, Považská lesná železnica nezanikla. Časť jej trate spoločne s technikou nájdete v Múzeu liptovskej dediny skanzene Pribylina.

Majúc v láske železnice, prichystali sme na 23. júla podujatie pre rodiny s názvom Mašinparáda. Počas tematického podujatia v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline sa s deťmi zahráme na pomyselnú lokomotívu, ktorá bude cestujúcich sprevádzať po jednotlivých liptovských staniciach. V každej jednej je pre malých návštevníkov pripravený súbor aktivít a činností. Akonáhle budú úlohy splnené, ideme ďalej!

Aj napriek tomu, že hry sú pripravené predovšetkým pre detských návštevníkov múzea, nuda dospelým určite nehrozí. Z hľadiska železničného kumštu bude v depe pripravená prezentácia historických koľajových vozidiel. Zatiaľ čo jazda Považskou lesnou železnicou a následná nenáročná prechádzka lonom pribylinskej prírody sa stáva už samozrejmosťou, skanzen sa mení.

Dôkazom je vynovený program, o ktorom sme písali TU. Návštevníka poteší aj nová výstava sakrálnych plastík v kostole z Liptovskej Mary. Jedná sa o zbierky Liptovského múzea, ktoré sme iba niekoľko týždňov dozadu inštalovali tam, kam zo svojej podstaty patria – do kostola.

Ak máte radi umenie, tak popri prechádzke v objatí tradičnej liptovskej architektúry natrafíte na výstavu Človek vlku, vlkom, ktorá je inštalovaná v Kaštieli z Parížoviec. Ukazuje umelecké diela výnimočných autorov, ktorí vlastným umeleckým prejavom znázorňujú vlka a jeho vzťahy ku prírode či človeku. Výstavu robíme v spolupráci s Galériou Petra Michala Bohúňa v Liptovskom Mikuláši.

Tak či onak, návšteva Pribyliny sa oplatí. Príďte na Mašinparádu ž 23. júla a vychutnajte si príjemný deň plný zábavy, prírody, umenia a tradície.

Pridajte si do kalendára Facebookovú udalosť Mašinparáda, aby ste nezabudli prísť v správny deň. Nájdete ju TU.

Pozrite si program Liptovského múzea na celý júl. Nájdete ho TU.