Podujatia v Múzeu liptovskej dediny v roku 2014

Liptovské múzeum v Ružomberku pripravuje v roku 2014 pre návštevníkov Múzea liptovskej dediny v Pribyline okrem tradičných aj nové podujatia počas nedieľ.

Sviatky jari 2013Sezónu otvorí 13.4. 2014 jarný salón LIPTOVSKA ZÁHRADKA prezentáciou sadenia pôvodných liptovských obilnín s ukážkami jarných prác na poli a v záhradke, hnojením či výsadbou stromčekov…

Program SVIATKY JARI v dňoch 19.4 – 21.4.2014 sa bude niesť v znamení veľkonočných sviatkov a jarných zvykov. Návštevníci skanzenu v Pribyline uvidia ukážky prípravy obradových jedál a koláčov, spevy a tance v podaní folklórneho súboru. Taktiež sa môžu zúčastniť Školy zdobenia vajíčok, perníkov a pletenia korbáčov, či sa podieľať na vytvorení najväčšieho „letečka“.

V interaktívnom programe Deň s TANAP-om počas programovej nedele s názvom U NÁS POD TATRAMI – 11.5. 2014 budú pre návštevníkov pripravené rôzne súťaže zamerané na ochranu prírody, náučný chodník a rôzne vzácnosti (endemity, vtáctvo…)

Veľká noc 200322.5. 2014 pripravuje Liptovské múzeum v spolupráci s Valašským múzeom gastrofestival rôznych jedál z Liptova, Oravy, Turca a Valašska s názvom CESTA TRADIČNÝCH KUCHÝŇ.

V LIPTOVSKEJ KUCHYNI 28.6. 2014 sa budú pripravovať ukážky ľudových múčnych jedál – tvarohových, makových a lekvárových koláčov.

Tradičné náčinie a činnosti potrebné na prípravu chutného voňavého chleba kedysi a dnes – od výroby chlebovej múky, kvásku, kysnutia a sádzania chleba do pece až po výsledný produkt si pripomenieme 29.6.2014 na DEŇ CHLEBA.

Počas leta sa v skanzene vystriedajú v programoch rôzne témy. Programy budú obohatené o ľudový pesničkár, s ktorým sa návštevníci naučia a si zanôtia známe ľudové piesne.

Ovčiarska nedeľa 2013V MAŠINPARÁDE (18.5.) budú môcť vidieť prezentáciu historických koľajových vozidiel. OVČIARSKA NEDEĽA (25.5.) bude zameraná na prezentáciu pastierskeho folklóru, tradičných výrobných postupov pri výrobe hudobných nástrojov, pastierskeho riadu a pri spracovaní ovčej vlny. Súťaž požiarnikov v disciplínach s archaickou požiarnou technikou bude súčasťou programovej NEDELE RODÁKOV (6.7.).

Jednou z veľkých udalostí v rodine, ale aj v dedine je svadba, ktorú v minulosti sprevádzali rôzne ľudové zvyky a obyčaje. Vďaka folklórnym súborom a folklórnym skupinám si môžeme tieto tradície priblížiť v LIPTOVSKEJ SVADBE – 20.7.2014.

Paličkovaná čipka patrila medzi ozdobné prvky, ktoré v minulosti zdobili nejeden ženský ľudový odev. Paličkovanie sa aj vďaka tradíciám, odovzdávaným z pokolenia na pokolenie zachovalo dodnes a môžeme si ho priblížiť v škole paličkovanej čipky a na čipkárskom jarmoku počas ČIPKÁRSKEJ NEDELE 3.8.2014.

Nedeľa sv. HubertaĎalšie remeslo, ktoré bude v prezentované v Múzeu liptovskej dediny 31.8.2014 je hrnčiarstvo. Tu počas HRNČIARSKEJ NEDELE nielen uvidíme ukážky výroby keramiky na hrnčiarskom kruhu, ale návštevníci budú mať možnosť túto prácu si aj sami vyskúšať.

Medzi tradičné programové nedele v skanzene patrí tiež NEDEĽA SVÄTÉHO HUBERTA (14.9.) pripravovaná v spolupráci s organizáciami poľovníkov a lesníkov a októbrová dožinková slávnosť spojená s POĎAKOVANÍM ZA ÚRODU a výstavou plodov zeme (5.10.)

Koniec roka sa bude niesť v znamení predvianočných a vianočných ľudových zvykov. V programe VIANOCE V LIPTOVE uvidíme živý betlehem, koledovanie a ukážky prípravy tradičných ľudových jedál.