Z ROZPRÁVKY DO POVESTI... – 21.3.2024 - vyhodnotenie

Štvrtok 21.3.2024 sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku celý deň niesol v znamení rozprávok. Pri príležitosti „Marca-mesiaca knihy“ sme pre žiakov materských a základných škôl pripravili štvrtý diel vzdelávacieho programu z cyklu „Z ROZPRÁVKY DO POVESTI, Z POVESTI DO ROZPRÁVKY“ – teraz to bolo na motívy rozprávky Traja zhavranelí bratia.

20240321 110412

Ráno na program prišli škôlkári z MŠ Š. Moyzesa, po nich, hneď po obede to boli 9 – 13 roční žiaci zo Školského klubu detí pri ZŠ Dončova a za nimi neskôr popoludní prišli starší žiaci z Diagnostického centra J. Jančeka.

Všetky skupiny absolvovali rovnaký program, ale prispôsobený danej vekovej skupine.

V zoologickej expozícii sme sa najskôr porozprávali o rozdieloch medzi rozprávkou a povesťou, kto tam vystupuje..., akým spôsobom sa rozprávky uchovávali pre ďalšie generácie, hovorili sme o rozprávkároch, ľudovom básnikovi a zberateľovi kníh – Matejovi Hrebendovi a prečítali sme si tematickú rozprávku. Vypočuli sme si povesti o dobrom kráľovi Matejovi, o jeho poľovačkách a potulkách po krajine, tiež o jeho synovi Jánovi Korvínovi, ktorého hovoriaci obraz sme obdivovali a mali možnosť počuť v expozícii stredovekých a novovekých dejín, kde chlapci mohli podržať v rukách pravé meče a dievčatá zas vyprobovať si napodobeninu šperku, aký v dávnych dobách mohla nosiť snúbenica Jána Korvína – Bianca Sforza.

V tvorivej časti sme „zošili“, vyrobili a vymaľovávali rozprávkovú kreslenú knižočku s krásnymi ilustračnými obrázkami, alebo omaľovánky s módou minulých storočí.

Deti aj žiaci sa dobre bavili a vyučujúce vyjadrili uznanie nad ich disciplinovanosťou a udržiavaním pozornosti, čo bolo dôsledkom napríklad aj striedania jednotlivých činností s praktickými ukážkami.

Ďakujeme všetkým za záujem o naše podujatie, aj za návštevu. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.