V úvode programu ŽIVOT NA DEDINE sa deti oboznámili s národopisnou expozíciou. Prostredníctvom exponátov a hravých prvkov sme si priblížili, ako sa na dedine kedysi žilo, pracovalo a bývalo. Deti, ktoré boli mimoriadne disciplinované a tiché, do múzea prišli už pripravené, o čom svedčí aj fakt, veľká časť vystavených exponátov im bola dobre známa.

1

Tvorivá časť sa striedala s hravými prvkami a pesničkami. Formou krátkej rozprávky a na príkladoch sme si ukázali, z čoho sú niektoré súčasti krojov vyrobené a ako sú zdobené. Deti si vyskúšali čuchranie a česanie ovčej vlny, tkanie na rámikoch, vyšívanie a mútenie masla, ktoré potom natreté na chlebíku aj ochutnali.

Na záver mali za úlohu vymaľovať a vyzdobiť krojovú omaľovánku, za čo na pamiatku všetci dostali papierovú bábiku s príslušným oblečením a drobný darček.

Veľmi milý bol aj darček od detí v podobe kytičky z ručne vyrobeného papiera, ktorý si s pani učiteľkou vyrobili v škôlke.