Vzdelávací program „Z ROZPRÁVKY DO POVESTI ... Traja zhavranelí bratia – 28.5.2024

V stredu 28.5. 2024 sme pre žiakov ZŠ Klačno pripravili štvrtý diel vzdelávacieho programu z cyklu „Z ROZPRÁVKY DO POVESTI, Z POVESTI DO ROZPRÁVKY“ – na motívy rozprávky Traja zhavranelí bratia.

Po úvodnom privítaní a predstavení v zoologickej expozícii sme sa najskôr porozprávali o rozdieloch medzi rozprávkou a povesťou, aké rozprávky poznáme, kto tam vystupuje, ako sa zvyčajne začínajú a končia a tiež, akým spôsobom sa rozprávky uchovávali pre ďalšie generácie. Následne sme si spoločne prečítali tematickú rozprávku.

2

V podaní historika a odborného pracovníka múzea sme si vypočuli rozprávanie o rozprávkároch, o ľudovom básnikovi a zberateľovi kníh – Matejovi Hrebendovi, aj niekoľko povestí o dobrom kráľovi Matejovi, o jeho erbe, poľovačkách a poltulkách po krajine, tiež o jeho synovi Jánovi Korvínovi, ktorého hovoriaci obraz sme neskôr obdivovali a mali možnosť počuť v expozícii stredovekých a novovekých dejín, kde sme videli model Hradu Likava, stredoveké zbrane a brnenia. Chlapci si tu mohli podržať v rukách pravé meče, vyskúšať bojové umenie s drevenými replikami mečov a dievčatá zas vyprobovať napodobeninu šperku, aký v dávnych dobách mohla nosiť snúbenica Jána Korvína – Bianca Sforza.

V praktickej časti dostali žiaci ilustračný obrázok a omaľovánky s témou počutej rozprávky a povestí, ktoré mali za úlohu vymaľovať a následne „zošiť“ a vyrobiť malú knižočku, s ktorou budú potom v škole pokračovať v práci pri doplnení prázdnych strán vlastným príbehom a obrázkami.

Ďakujeme pani učiteľke aj deťom za záujem o náš program aj za návštevu.