Dňa 1.6. sa v Gotickom kostole Všetkých svätých v Ludrovej uskutočnil koncert Farby barokovej Európy, ktorým múzeum symbolicky otvorilo letnú sezónu 2024.

Kostol, ktorý sa pre svoju freskovú výzdobu radí medzi najvýznamnejšie sakrálne pamiatky na Slovensku ožil tónmi barokovej hudby. Postarali sa o to hudobníci Michal Hottmar a Szándor Szaszvárosi, ktorý návštevníkom dopriali okrem umeleckého zážitku aj prienik do chronológie vývoja barokovej hudby na území Európy.

20240603 4053

Koncert sa, tak ako sa na koncert barokovej hudby patrí, niesol v pokojnej atmosfére, ktorej význam podčiarkoval bohato zdobený interiér jednej z desiatich expozícií Liptovského múzea. Výnimočnosť mohol divák badať aj v hudbe samotnej, pretože bola interpretovaná na nástrojoch, ktoré sa dnes už nepatria do bežného hudobníckeho diapazónu – viola da gamba a theorba.

Nasledovalo predstavenie Gotického kostola Všetkých svätých divákom, o ktoré sa postaral niekdajší správca svätyne a Dávid Bjel. Spomenuté boli historky, legendy a mystérium, ktoré obklopuje kostol počas jeho 750-ročnej histórie.

20240603 4050

Darčekom pre divákov bola limitovaná drevená pohľadnica svätej Barbory, ktorú pre tento koncert pripravilo Liptovské múzeum v náklade 200 kusov.

Letná sezóna je tým pre všetkých návštevníkov otvorená.

Pozrite si tiež príbeh Gotického kostola Všetkých svätých v Ludrovej-Kúte