Liptovské múzeum

fasiangy1Obdobie zábav, plesov, karnevalov je v plnom prúde a po dedinách a mestách ožívajú fašiangové tradície v podobe maskovaných sprievodov, preto aj v Liptovskom múzeu si v tomto čase pripomíname predveľkonočné ľudové zvyky formou vzdelávacieho programu FAŠIANGY FAŠIANGY…, fašiangové zvyky.

V pondelok 22.1.2024 sa celé dopoludnie v Liptovskom múzeu v Ružomberku nieslo v duchu fašiangov. Hneď ráno za týmto účelom pricestovali sem žiaci zo ZŠ Partizánska Ľupča. Po vzájomnom predstavení sa sme si vysvetlili pojem a význam fašiangov. Prostredníctvom dobových aj súčasných fotografií dedinských a mestských fašiangových maskovaných sprievodov, aj cez rozprávanie o ľudových tradíciách, zvykoch a jedlách v čase fašiangov sme deťom priblížili, ako toto obdobie prežívali ľudia v minulosti a či sa tieto zvyky dodržiavajú aj dnes.

Pomocou obrázkov a škrabošiek sme si vysvetlili rôzne typy masiek a ich význam, povedali sme si tiež, čo ktorá maska znamená a čo predstavuje. Potom sa deti s maskami na tvárach pokúsili zreprodukovať kratučkú rozprávku o Červenej Čiapočke, vymaľovali si omaľovánku s historickým maskovaným sprievodom a na uvoľnenie a cibrenie pamäti sa zahrali fašiangové pexeso.

Následne si všetci nasadili škrabošky, vzali si masky a rekvizity a s fašiangovou pesničkou na perách si vyskúšali improvizovaný fašiangový sprievod masiek okolo tradičnej chriapy a niekoľkých maskovaných figurín. Za milý spev a vinše pani „gazdinej“ boli všetci odmenení sladkým koláčikom.

Na tvorivej dielni si žiaci vyrobili a vyzdobili dve vlastné karnevalové škrabošky.

Deti strávili v múzeu pár hodín, ale stihli „po kvapkách ochutnať“ trošku z regionálnej výchovy, literatúry, hudobnej, telesnej a výtvarnej výchovy.

Deťom aj pani učiteľkám ďakujeme za návštevu a tešíme sa na ďalšie stretnutie s nimi pri inom programe alebo podujatí.