V stredu 20.3. 2024 sa Liptovskom múzeu v Ružomberku konal už 18. ročník kultúrno-výchovného podujatia VEĽKONOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE.

Každý rok v programe účinkuje DFS Liptáčik s ľudovou hudbou FS Liptov a ľudoví výrobcovia. Tento rok z technických príčin Detský folklórny súbor LIPTÁČIK s hudbou v podaní učiteľov SZUŠ ľud. tanca a hudby so svojim riaditeľom a vedúcim Mgr. Igorom Littvom účinkoval v komornom zoskupení.

Tohtoročný program, v ktorom boli divákom najskôr predstavené ľudové hudobné nástroje a tiež priblížené zvyky vynášania Moreny sa opakoval v 4 vstupoch – o 8:00, 9:00, 10:00 a 11:00 hodine, kedy sa vystriedali žiaci všetkých prihlásených škôl. Všetci v každom vstupe videli celý a rovnaký program, po skončení ktorého sa presunuli do dvoch miestností, kde ich očakávali výrobcovia a šikovné žienky, ktoré sa pravidelne zúčastňujú na pondelkových kreatívnych podujatiach v Liptovskom múzeu z cyklu MÚZEUM PRE SENIOROV. Deti tu mali možnosť vyskúšať si voskovanie a vŕtanie vajíčok, maľovanie medovníčkov alebo pečenie slaných oblátok, vidieť paličkovanie, drôtovanie, mohli sledovať pri práci rezbára, drotárku, košikárky (pletenie košíčkov a výrobkov z pedigu, pletenie korbáčov), suché plstenie a obdivovať, prípadne si kúpiť hotové veĺkonočné či iné dekoračné výrobky a drobnosti, s ktorými sa prezentovali aj klienti CSS TROJLÍSTOK, Špeciálna základná škola a aj žiaci ZŠ sv. Vincenta so svojou pani učiteĺkou – šperkárkou.

Podujatia sa zúčastnili materské školy a základné školy z Ružomberka a okolia, (MŠ Malé Tatry, MŠ Klačno, MŠ Likavka, MŠ Ivachnová, MŠ Hrabovo, Súkromná MŠ Nosko, Súkromná špeciálna MŠ Nosko; ZŠ Dončova, ZŠ Zarevúca, ZŠ Lisková, ZŠ sv. Vincenta)) a základné školy z Liptovského Mikuláša (ZŠ Okoličianska, ZŠ Demänovská a ZŠ M. Rúfusa Závažná Poruba). Okrem žiakov na podujatie prišli aj klienti CSS TROJLÍSTOK sv. Anny a CSS Likava.

Spolu program videlo 496 ľudí ( z toho bolo 121 detí z materských škôl , 301 žiakov základných škôl a 45 učiteľov, 27 klientov CSS LIKAVA a TROJLÍSTOK a 2 jednotlivci z radov verejnosti).

Ďakujeme všetkým za návštevu.

Snímka obrazovky 2024 03 21 o 9.29.24