vianocne zvyky1Vo štvrtok 7.12. 2023 sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku uskutočnil už 17. ročník kultúrno-výchovného podujatia s názvom VIANOČNÉ ZVYKY A TRADÍCIE.

Tak ako po minulé roky, aj teraz v ňom účinkovali deti zo SZUŠ Folklórneho súboru Liptov a DFS Liptáčik pod vedením vedúceho a riaditeľa Mgr. Igora Littvu, ktorý porozprával o ľudových zvykoch v adventnom a predvianočnom období. V programe sa predstavili aj malý píšťalkár, dve heligonkárky, harmonikár pod vedením p. učiteľa Mgr. Vladimíra Struhára a členovia ľudovej hudby FS Liptov s primášom Radkom Milanom. Tanečnú a spevácku zložku viedla a tanec stríg nacvičila p. učitelka Mgr. Miška Apolenárová.

Po programe zameranom na predvianočné ľudové zvyky, ktorý sa v pravidelnom hodinovom cykle opakoval štyri krát, si všetci návštevníci z každej skupiny mohli ísť pozrieť prezentáciu, prácu a výrobky šikovných ľudových výrobcov – (rezbára, drotárky pri opletaní drôtených zvončekov, košikárky pri pletení košíkov a zvončekov z pedigu, včelára pri odlievaní horúceho vosku a pri výrobe drobných voskových figúrok a sviečok, medovnikárky, pri ktorých si mohli deti vlastnoručne ozdobiť medovník cukrovou polevou,…) Svojimi vianočnými výrobkami a suvenírmi sa prezentovali aj žiaci zo ZŠ sv. Vincenta so svojou pani učiteľkou Mgr. Katkou Milanovou, žiaci zo Spojenej školy-Špeciálnej ZŠ, aj klienti z CSS Trojlístok a Denného stacionára ÚVN v Ružomberku. Tvorivé dielničky pre malých návštevníkov pripravili pani učiteľky a žiačky SZŠ DOTYK.

No a svoju šikovnosť predviedli aj dámy, ktoré už 14 rokov každý pondelok navštevujú pravidelné pondelkové kreatívne stretnutia či tvorivé dielne v Liptovskom múzeu. Z veľkého množstva výrobkov či výtvarných techník spomenieme aspoň niektoré – háčkované, pletené, plstené, papierové, textilné, a iné ozdoby a dekoračné predmety.

Počas celého podujatia sa po múzeu šírila príjemná vôňa čerstvo upečených sladučkých oblátok pripomínajúcich blížiace sa najkrajšie sviatky v roku, ktoré deti mohli hneď aj ochutnať. Pečenie oblátok zaujalo nielen detských, ale aj dospelých divákov.

Podujatie navštívili žiaci materských a základných škôl z Ružomberka a okolitých dedín – (MŠ Bernoláka, MŠ Klačno, MŠ Hrabovská cesta, MŠ Riadok, SMŠ SLNIEČKO, Súkromná MŠ Nosko, MŠ Biely Potok, MŠ Ivachnová, MŠ Černová, MŠ Likavka, ZŠ Klačno, ZŠ Dončova, ZŠ sv. Vincenta, ZŠ Zarevúca, ZŠ Bystrická cesta, Cirkevná ZŠ Švošov, ZŠ Komjatná a študenti Spojenej školy S. Viatora.

Veríme, že celý program sa návštevníkom páčil, o čom svedčí aj pozitívna spätná väzba od detí, p. učiteliek aj samotných účinkujúcich.

Zúčastnilo sa ho 470 ľudí (z toho bolo 421 detí, 2 dospelí a 47 učiteľov). Okrem nich v programe účinkovalo spolu 68 ľudí ( z nich zo súboru bolo 30 + 38 výrobcov).

Všetkým zúčastneným prajeme krásne a pokojom naplnené blížiace sa Vianoce.