Traja zhavranelí bratia- ZŠ Lipt. Ján - 17.4.2024

Z ROZPRÁVKY DO POVESTI...- Traja zhavranelí bratia - ZŠ Liptovský Ján -17.4.2024 - vyhodnotenie

Streda dopoludnia 17.4.2024 v Liptovskom múzeu v Ružomberku bola „rozprávková“. Pre žiakov materských a základných škôl máme pripravený štvordielny cyklus podujatí Z ROZPRÁVKY DO POVESTI, Z POVESTI DO ROZPRÁVKY.

1

Hneď ráno za účelom absolvovania štvrtého dielu programu s názvom Traja zhavranelí bratia pricestovali piataci zo ZŠ Liptovský Ján.

V zoologickej expozícii sme si najskôr povedali o rozprávkach a povestiach všeobecne, o rozdieloch medzi rozprávkou a povesťou, o tom, kto v nich vystupuje, o spôsobe uchovávania rozprávok pre ďalšie generácie, o rozprávkároch a ľudovom básnikovi a zberateľovi kníh – Matejovi Hrebendovi a prečítali sme si tematickú rozprávku o troch zhavranelých bratoch.

Vypočuli sme si históriu zo života, ako aj povesti o dobrom kráľovi Matejovi, o jeho poľovačkách a poltulkách po krajine, o historických vojenských bitkách, ilustrovaných malou dobovou diorámou.

V tvorivej časti sme „zošili“, vyrobili a vymaľovávali rozprávkovú kreslenú knižočku s krásnymi iustračnými obrázkami, a tiež omaľovánky s renesančnou módou.

V expozícii stredovekých a novovekých dejín sme obdivovali a počúvali hovoriaci obraz predstavujúci syna kráľa Mateja - Jána Korvína. Tu si chlapci mohli podržať v rukách pravé meče a dievčatá zas vyprobovať napodobeninu šperku, aký v dávnych dobách mohla nosiť snúbenica Jána Korvína – Bianca Sforza.

Ďakujeme vyučujúcim aj žiakom za záujem o naše podujatie, aj za návštevu. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.