(Liptovský Hrádok, 14. mája 2024) Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku slávnostne oslávi dve dekády od usídlenia sa v budove niekdajšieho Soľného a Meďného úradu z konca 18. storočia.

V piatok, 17. mája 2024, si pracovníci Liptovského múzea pripomenú dvadsať rokov od momentu, ako sa Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku usídlilo v budove niekdajšieho Soľného a Meďného úradu.

Slávnostný program začne o ôsmej hodine ráno, kedy bude prebiehať vzdelávací program pre školy s názvom Za bránami múzea. Hlavný program pre verejnosť začne o 13:00 príhovormi riaditeľa Liptovského múzea Martina Hromadu, primátora Liptovského Hrádku Branislava Trégera a zástupcu riaditeľa Liptovského múzea Jiřího Přibyla.

Sprievod hostí sa následne vyberie do priestorov expozícií Národopisného múuea a do sobášnej siene, kde bude o súčasnosti a budúcnosti múzea prednášať historik Miroslav Nemec.

Počas celého slávnostného programu bude návštevníkov sprevádzať Súkromná základná umelecká škola v Liptovskom Hrádku, folklórny súbor Kriváň z Východnej. Pripravená bude aj banerová výstava fotografií, výstava výberu akvizícií za roky 2023-2024, lektorské výklady a malé občerstvenie.

Podujatie s názvom 20 rokov múzea v Soľnom úrade sa uskutoční v piatok 17. mája 2024 so začiatkom hlavného programu o 13:00 v budove Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku.

komorsky urad expozicia

Krátky exkurz do histórie Národopisného múzea

Budova, v ktorej sídli Národopisné múzeum, bola postavená okolo roku 1770 ako administratívna budova kráľovského soľného skladu. Neskôr slúžila ako sídlo Medného úradu či sídlo prefekta Komorského likavsko-hrádockého panstva. Národopisné múzeum v nej sídli iba posledných dvadsať rokov.

Národopisné múzeum vzniklo rozhodnutím Okresného národného výboru v Liptovskom Hrádku dňa 15. júna 1955 ako Okresné vlastivedné múzeum hornoliptovského ľudu. Od roku 1974 je organizačne pričlenené k Liptovskému múzeu. Do roku 1988 múzeum sídlilo v objekte renesančného kaštieľa v Liptovskom Hrádku.

Tesne po miléniu, kedy bol hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku odpredaný, vyvstala potreba riešenia sídla Národopisného múzea. Vďaka súhre náhod sa do pozornosti dostala zanedbaná, no historicky cenná budova hrádockého Soľného a Meďného úradu. Snaženie múzea o získanie sídla v tejto budove bolo dovŕšené v roku 2002, kedy bola kúpa v prospech Národopisného múzea schválená poslancami Žilinského samosprávneho kraja. Následným krokom bola, celkom pochopiteľne, rekonštrukcia.

Prvá vernisáž bola uskutočnená pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí v máji 2004. Jednalo sa o vernisáž prvej expozície Komorského úradu likavsko-hrádockého panstva v priestoroch so zachovanými pôvodnými stavebnými prvkami – pruskými klanbami, štukovou výzdobou a novoobjavenými stropnými maľbami.