Liptovské múzeum

REMESLO MÁ ZLATÉ DNO + TD Tkanie – ZŠ Demänovská cesta

Vo štvrtok 4.4. 2024 ráno do Liptovského múzea v Ružomberku pricestovali žiaci ZŠ Demänovská cesta z Liptovského Mikuláša na vopred objednaný program REMESLO MÁ ZLATÉ DNO.
Pretože takmer všetci žiaci v našom múzeu v Ružomberku ešte neboli, hneď po privítaní sme ich najskôr oboznámili s históriu a jednotlivými expozíciami.

1

Samotný program sa odohrával v expozícii cechov a remesiel. Tu sme im vysvetlili pojmy ako: remeslo, remeselná výroba, remeselník,... Povedali sme si, čo boli a na čo slúžili cechové organizácie, čo obsahovali cechové artikuly, cechové truhlice, čo je to feruľa a podobne. Názornými príkladmi sme si priblížili hierarchiu cechov. Porozprávali sme si aj o tom, ako sa deťom žilo v minulosti, aké museli spĺňať podmienky, aby sa mohli dostať do učenia a čo všetko predchádzalo tomu, kým sa vyučili a mohli sa stať majstrom vo svojom remesle.
Pri prehliadke expozície sa žiaci oboznámili s pracovnými nástrojmi rôznych remeselníkov a inými zbierkovými predmetmi. Pomocou kvízových otázok si mohli ozrejmiť a utvrdiť informácie z počutého. Vyplnený pracovný list im môže poslúžiť ako pomôcka daného učiva.

V praktická časť programu zameraná na tkanie sa odohrávala vo fiktívnej tkáčskej dielni, sa žiaci zmenili na „učňov“, „tovarišov“ a „mladých majstrov“, ktorí u svojej pani „majstrovej“ mali vyrobiť svoj „majstrovský kúsok“ a tak zložiť iniciačnú skúšku.


 

„Učni“ pripravovali pracovný materiál, t.j. strihali textil na tkanie, „tovariši“ už ovládali tkanie na rámikoch a „mladí majstri“ pracovali na malých krosienkach. Výsledným produktom ich práce a šikovnosti boli malé tkané podložky, záložky do knihy alebo náramky.
Ďakujeme žiakom aj paniam učiteľkám za ich záujem o naše programy a za návštevu.
Tešíme sa na nich pri niektorých ďalších podujatiach.