V dňoch 12. – 14. júna 2024 sa v priestoroch NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica uskutočnil workshop s názvom Právna norma verzus súdna prax v stredoveku a ranom novoveku, ktorý organizoval Historický ústav Slovenskej akadémie vied, v. v. i., v spolupráci s NBS – Múzeom mincí a medailí Kremnica, Katedrou dejín práva, právnickej fakulty Trnavskej univerzity a Sekciou pre právne dejiny, dejiny súdnictva a kriminality Slovenskej historickej spoločnosti pri SAV.

Pravna norma konf 073
Organizačne podujatie zaštítili najmä Mgr. Blanka Szeghyová, PhD. z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, v. v. i. a Mgr. Daniel Haas Kianička z NBS – Múzea mincí a medailí Kremnica. So svojimi príspevkami vystúpil aj historik Liptovského múzea Miroslav Nemec. Boli to príspevky: Popraviská v Liptovskej stolici a Najstaršie remeslo v malom meste. Prípad hybskej prostitútky z 18. storočia.
Program bol rozdelený do troch tematických celkov. V stredu odzneli prednášky zamerané na najnovšie archeologické a historické výskumy týkajúce sa dejín šibeníc na území dnešného Slovenska. Štvrtok bol zameraný na nosnú tému workshopu – Právna norma verzus súdna prax. Prednášajúci odborníci poukázali na rozdiely medzi zákonmi a reálnou súdnou praxou na území Uhorska. Piatok bol zase zameraný na tému prostitúcie v dejinách.