Liptovské múzeum

Pozvánka na Papier, knihy, dobrodružstvo – 23.5. 2024

Liptovské múzeum v rámci projektu UMENIE PRE ŠKOLY finančne podporeného FPU, Vás s vašimi žiakmi pozýva na program „Papier, knihy a dobrodružstvo“ z muzeálneho cyklu SPOZNAJTE NAŠE EXPOZÍCIE CEZ UMENIE A ...

Program sa uskutoční v dvoch jarných a v dvoch jesenných termínoch v priebehu roka 2024 a pre školy je bezplatný.

Druhá časť jarného programu sa uskutoční vo štvrtok 23.5. 2024 v Liptovskom múzeu v Ružomberku , jesenné podujatia plánujeme zrealizovať v Ružomberku (19.9.2024) a v Múzeu Čierny orol v Liptovskom Mikuláši (24.10.2024).

Každý program má pevnú organizačnú štruktúru, pozostáva zo 4 vstupov po cca 90 minút (vstupy o : 8:00; 9:30: 11:00 a 12:30), určených pre organizované školské skupiny. Kapacita jedného vstupu je cca 60 žiakov + pedagogický sprievod.

Na konkrétny termín a hodinu vstupu je potrebné sa objednať. V prípade záujmu sa treba záväzne prihlásiť čo najskôr na tel. čísle 044/432 24 68, alebo 0907 847 232, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., najneskôr 3 dni pred uskutočnením programu.

2022_11_21_MpS_Zvoncek z pedigu

Program v Liptovskom múzeu v Ružomberku pozostáva z troch častí :

z praktickej (tvorivej dielne), kde si žiaci vypočujú odborný výklad o histórii a ručnej výrobe papiera, uvidia praktickú ukážku tradičnej papierenskej technológie a niektorí si môžu aj vyskúšať vyrobiť papier pôvodnými metódami, používanými do polovice 19. storočia. Zažijú atmosféru starej papierenskej dielne.
zvýstavno-prezentačnej a literárno-historickej časti, pozostávajúcej z prehliadky vybraných starých tlačí zo zbierok Liptovského múzea, ktorej súčasťou je prednáška a predstavenie vystavených kníh, ich autorov, zoznámenie sa s príbehmi zo starých kníh a dejín regiónu, ktoré s nimi súvisia a aktívnej účasti žiakov prostredníctvom čítania s porozumením a diskusie na zvolenú tému.
špeciálnej tvorivej dielne pre žiakov I. stupňa, zameranej na tvorbu knižočky alebo letáku, venovaným príbehom z dejín Liptova, alebo tvorba vlastných ilustrácií k vybraným knižným dielam.

Zámerom projektu je prehĺbiť vedomosti žiakov o kultúrnom fenoméne tlače v histórii prostredníctvom niekoľkých, zdanlivo nezávislých fáz na ceste k výslednému produktu – knihe, novinám, letáku a tiež o tradičných remeslách, resp. umeleckých zručnostiach, ktoré k nemu viedli a boli nevyhnutné pre jeho vznik, prednostne o ručnej výrobe papiera, na ktorej obdobie kladie projekt dôraz. Rámcom pre putovanie kultúrnymi dejinami sú aj tradície knižnej tvorby a distribúcie tlačí v regióne Liptova.

Projekt je primárne určený žiakom II. stupňa ZŠ a študentov SŠ so špecifickým variantom pre žiakov I. stupňa ZŠ, zohľadňujúcim ich kognitívne schopnosti.

Garanti podujatia a účinkujúci v programe:

  • odborný garant prezentácie ručnej výroby papiera Juraj Tóth (odborný vedúci Múzea ručnej výroby papiera v Ludrovej);
  • odborný garant výstavnej a literárno-historickej časti PhDr. Karol Dzuriak – (historik a odborný pracovník Liptovského múzea)
  • vedúca tvorivých dielní: Mgr. Ľubica Drusková