kniznica otvoreniePo viac než šiestich mesiacoch rekonštrukcie bude otvorená nová knižnica Liptovského múzea. Stane sa tak v sídelnej budove Liptovského múzea dňa 13. februára ako súčasť vernisáže výstavy Secesia na Liptove.

Rekonštrukcia knižničných priestorov Liptovského múzea bola realizovaná ako súčasť projektu Modernizácia sídelnej budovy Liptovského múzea, cieľom ktorého bolo upraviť priestory knižničného fondu, vybudovať WC pre imobilných návštevníkov a zároveň eliminovať fyzickú bariéru, ktorá návštevníkom s pohybovými problémami znemožňovala vstup do knižnice.

Práce sa začali sťahovaním knižných zväzkov z priestorov pôvodnej knižnice do priestorov hlavnej výstavnej sály múzea. Až po dokončení tejto etapy mohli byť spustené rekonštrukčné práce. V rámci úpravy knižničných priestorov bola realizovaná výmena pôvodnej podlahy za modernejšiu, výmena elektrických rozvodov, výmena zastaralých svetelných zdrojov, inštalácia vzduchotechniky, inštalácia motorom poháňaných knižničných regálov a iné.

Projektanti rekonštrukcie knižničných priestorov mysleli aj na komfort čitateľov. V novej knižnici bol vytvorený nový medzistrop pre možnosť umiestnenia študijného pracoviska, kde budú môcť knižné zväzky študovať nielen návštevníci, bádatelia ale aj samotní pracovníci Liptovského múzea.

Na vysporiadanie sa s fyzickou bariérou, ktorá zabraňuje vstupu do knižnice návštevníkom s problémami pohybového ústrojenstva, bol v mieste schodiska inštalovaný schodolez, ktorý umožní prekonať päť schodov deliacich knižnicu od vestibulu múzea.

Modernizácia sídelnej budovy Liptovského múzea je financovaná z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom programu IROP v sume 199 975 EUR.