Od praveku po Keltov – učitelia ZŠ Babín – 2.4.2024

V utorok 2.4. 2024 navštívili Liptovské múzeum v Ružomberku učitelia zo ZŠ Babín. Najskôr si prezreli všetky dostupné expozície a potom sa zúčastnili vzdelávacieho programu OD PRAVEKU PO KELTOV, ktorý sa odohrával v expozícii praveku a včasnej doby dejinnej.

15

Program bol pre vyučujúcich ukážkou vyučovacej hodiny v rámci múzejnej pedagogiky, počas ktorej sa akoby „vžili do kože“ svojich žiakov.
Počas komentovanej prehliadky danej expozície si mohli vyskúšať ostrosť repliky pravekého kosteného noža pri krájaní ovocia, zblízka prezrieť a poťažkať repliku bronzového meča, vyprobovať repliku diadému, vyskúšať mletie na žarnove a pomocou malej diorámy znázorňujúcej bežný život ľudí pred 2000 a viac rokmi a krátkeho čítania o tom, ako asi mohlo vyzerať bežné ráno v živote keltského poľnohospodára na jar si mohli priblížiť život Keltov. Následne svoje vedomosti o Keltoch si mohli precvičiť formou krátkeho kvízu.

V praktickej časti programu sa všetci cez rôzne pracovné činnosti akoby fiktívne preniesli do obdobia praveku a včasnej doby dejinnej. Prostredníctvom súčasných materiálov a pomôcok si vyskúšali ručnú výrobu keramiky, prišívanie puklíc na kožený pás, šperkárstvo, resp. prácu s drôtom pri zhotovení drobných šperkov, ručné tkanie na veľkom a malom rámiku. Technikou frotáž si vymaľovali keltskú mincu.

Ďakujeme všetkým vyučujúcim za návštevu. Veríme, že sa s nimi a ich žiakmi opäť stretneme na niektorom z našich ponúkaných programov.

Tešíme sa na ďalšie stretnutie.