Od praveku po Keltov – PEP PF KU – 6.3. a 7.3.2024 – vyhodnotenie

Tento týždeň v Liptovskom múzeu v Ružomberku  bol, čo sa týka skladby návštevníkov na vzdelávacích programoch a tvorivých aktivitách v rámci múzejnej pedagogiky, celkom pestrý.

1

Po seniorkách v pondelok, škôlkároch v utorok a vo štvrtok, žiakoch ZŠ a po rodinách s deťmi počas jarných prázdnin v stredu, absolvovali program OD PRAVEKU PO KELTOV (v stredu 6.3 a vo štvrtok 7.3. 2024) so svojou vyučujúcou aj študentky Predškolskej a elementárnej pedagogiky Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku. Cieľom ich návštevy bola praktická ukážka jednej vyučovacej hodiny v múzeu, resp. ukážka múzejnej pedagogiky v praxi.

Budúce učiteľky sa na hodinu stali žiakmi a vyskúšali si všetky činnosti obsiahnuté v programe. Počas komentovanej prehliadky expozície praveku a včasnej doby dejinnej si pri krájaní ovocia mohli vyskúšať ostrosť repliky pravekého kosteného noža, zblízka prezrieť a poťažkať repliku bronzového meča, vyprobovať repliku diadému a vyskúšať si mletie na žarnove.

Malou diorámou znázorňujúcou bežný život ľudí pred 2000 a viac rokmi a tiež pomocou krátkeho čítania o tom, ako asi mohlo vyzerať bežné ráno v živote keltského poľnohospodára v každom ročnom období (na jar, v lete, v jeseni a v zime) si mohli priblížiť život Keltov a následne svoje vedomosti precvičiť pri vyplňovaní krátkeho kvízu.

V praktickej časti programu sa cez rôzne pracovné činnosti akoby fiktívne preniesli do obdobia praveku a včasnej doby dejinnej. Prostredníctvom súčasných materiálov a pomôcok si vyskúšali ručnú výrobu keramiky, prišívanie puklíc na kožený pás, šperkárstvo, resp. prácu s drôtom pri zhotovení drobných šperkov, ručné tkanie na veľkom a malom rámiku.

Ďakujeme študentkám aj pani doktorke za záujem o náš program aj za návštevu. Tešíme sa na ďalšie stretnutie.