velka noc tvorba1 originalV pondelok 26.2.2024 v Liptovskom múzeu v Ružomberku na tvorivej dielni pre verejnosť z cyklu KREATÍVNE V MÚZEU sme s kreatívnymi dámami pokračovali v práci s Moosgummou a opäť sme zhotovovali dekoračné tradičné veľkonočné symboly z Moosgummi - kuriatka a zajačiky.

Niektoré dámy sa zaoberali technikami, ktoré sme sa učili a praktizovali na predchádzajúcich stretnutiach – frivolitkovanie, háčkovanie, falošný patchwork, fonalgrafika a  veľkonočné dekorácie na dvere .

Podľa ľudových tradícií „kuriatka predstavujú život, ktorý vzniká práve vo vajíčku. Liahnu sa v období Veľkej noci a tak sa kuriatka stali poslom jari a zároveň obľúbenou veľkonočnou dekoráciou. Zajac je považovaný za symbol zmŕtvychvstania, vyjadruje krátkosť života, ale podľa tradícií prináša aj šťastie. Vajíčko predstavuje symbol nesmrteľnosti, vzkriesenia. V kresťanstve predstavuje zatvorený hrob, z ktorého vstal Kristus. Obsahuje zárodok života a plodnosti. Škrupinka symbolizuje bezpečnosť, obal, ktorý skrýva a chráni život.

Preto na nasledujúcom stretnutí 4.3.2024 v obvyklom čase, od 9:00 hodiny budeme zdobiť vajíčka – voskovaním a vŕtaním.