KvM Madeirové vajíčka- 4.3.2024 – vyhodnotenie

Aj v pondelok 4.3.2024 v Liptovskom múzeu v Ružomberku sme s tvorivými dámami z troch okresov (Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Dolný Kubín) na tvorivej dielni pre verejnosť z cyklu KREATÍVNE V MÚZEU pokračovali v prípravách a výrobe veľkonočných dekorácií.

Ústrednou témou dnešného stretnutia boli madeirové vajíčka, ktorých zhotovenie si vyžadovalo najskôr vyvŕtanie dierkovaných vzorov jemnou vŕtačkou a potom zdobenie voskom . Na prvý pohľad sa môže táto aktivita zdať nenáročná, najmä keď sme videli, ako pod rukami šikovnej pani Mgr. Janky Sýkorovej vznikajú prekrásne výrobky. Určite, tak ako každá ručná práca, aj zdobenie vajíčok si vyžaduje istú zručnosť, predstavivosť, kreativitu a najmä trpezlivosť.

20240304 094215 kópia

Ďalším typom veľkonočných ozdôb sú prekrásne vyšívané vajíčka. S touto inšpiráciou do Liptovského múzea v Ružomberku opäť pricestovala "naša" šikovná pani až z Istebného. Niektoré dámy pokračovali v činnosti podľa vlastného výberu – korálkovaní, fonalgrafike, či výrobe iných dekorácií – napr. niťové vajíčka, papierové recy veci, či textilné sliepočky.

Na nasledujúcom tvorivom stretnutí z cyklu MÚZEUM PRE SENIOROV v pondelok 11.3.2024 budeme vyrábať veľkonočné ozdoby zo „studeného porcelánu“.