Sídelná budova Liptovského múzea v Ružomberku má novú expozíciu archeológie. Verejnosti je predstavená najstaršia história novým, moderným a pútavým spôsobom. Slávnostné otvorenie pre verejnosť sa konalo dňa 14.3.2019, na otvorení sa zúčastnili zástupcovia ŽSK, Mesta Ružomberok, Archeologického ústavu SAV a mnohí odborní pracovníci kultúrnych inštitúcií žilinského kraja.
„Expozícia archeológie bola súčasťou expozícii Liptovského múzea v Ružomberku od založenia múzea. Bolo pre nás logické ukázať úspešne realizované muzeálne archeologické výskumy a zbery. Pôvodná expozícia v hlavnej budove múzea bola už veľmi zastaralá a rozhodli sme sa ju inovovať,“ vysvetlil PhDr. Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea.
Expozícia praveku sa rozkladá na ploche takmer sto metrov štvorcových a múzejníci na nej pracovali tri roky.
„Veríme, že veľmi príťažlivé pre návštevníkov budú rekonštrukcie odevov a doplnkov pôvodných obyvateľov Liptova. Novinkou sú aj digitálne pohľady na niektoré náleziská, kam sa bežný návštevník nedostane a pohľady na rekonštruované nálezové situácie,“ doplnila archeologička Simona Sliacka, autorka scenára novej expozície.
Takto je spracované napríklad mohylové pohrebisko objavené počas výstavby diaľnice D1 v blízkosti Ivachnovej. „Rovnako chceme ukázať nálezy, ktoré boli uložené v depozitároch, ale i novoobjavené nálezy z posledných výskumov a prieskumov na Rohačke i pod Rohačkou, z Mnícha, Kvačian, Turíka, Vlách, Laziska, Liptovského Trnovca a Ivachnovej.“
Texty expozície vznikli v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Katedrou archeológie Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského.
Projekt pod názvom Obraz osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú v novovybudovanej expozícii archeológie v Liptovskom múzeu v Ružomberku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.