Maľovaný salaš


Maľovaný salaš

V rámci projektu Akvizícia maľovaného salaša od autorky Márie Hrabinskej pre ovčiarsku expozíciu Liptovské múzeum v Ružomberku v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja zakúpilo do svojho zbierkového fondu maľovaný salaš .
Dielo tvorí súbor figurálnych plastík s ovčiarskou tematikou, ktoré zobrazuje každodennú prácu a život na salaši. Figúrky sú ručne vyrezávané z mäkkého lipového dreva, povrchovo upravené maľbou. Zobrazené sú v pohybe a typickom postoji.

Autorkou diela je pani Mária Hrabinská- žijúca leganda, ktorá napriek veku je stále aktívne a tvorí. Vypracovala sa na uznávanú rezbárku , ktorá si získala uznanie aj medzi rezbármi. Začínala s výrobou črpákov a úžitkových predmetov . Pokračovala figurálnymi plastikami a veľkorozmernými plastikami.

Cieľom projektu bolo doplnenie tvorby významnej slovenskej rezbárky s cieľom uchovať vzácne kultúrne dedičstvo .Prostredníctvom jej diela prezentovať autorkinu tvorivú životnú filozofiu. Podporiť ľudovú tvorivosť u laickej a odbornej verejnosti. Byť pozitívnym a inšpiratívnym príkladom hlavne pre mladú generáciu.

Zakúpenie zbierkového predmetu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a spolufinancoval Žilinský samosprávny kraj .

Maľovaný sala môžu návštevníci vidieť v expozícii ovčiarstva v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku.

Ing. Naďa Somorová
projektový manažér
Liptovské múzeum v Ružomberku


Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Ulož [302.00 B]