Ľudový odev z Liptova

Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo v rámci letnej turistickej sezóny 2012 v Národopisnom múzeu v Liptovskom Hrádku výstavu „Ľudový odev z Liptova“.

Výstava je pre návštevníkov Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku sprístupnená do 30.8.2012.

Pracovníci múzea pripravili návštevnícky atraktívnu výstavu ľudového odevu z regiónu horného i dolného Liptova. Návštevníci uvidia obradové svadobné odevy z Važca a Východnej, doplnky k svadobnému odevu (pierka) z Liptovskej Lúžnej a Liptovských Sliačov. Pracovný odev z horného Liptova prezentujú ľudové odevy z obcí Liptovská Kokava, Pribylina a Važec, dolný Liptov prezentuje odev z Komjatnej, Liptovských Sliačov. Bohato zastúpené sú aj Liptovské Revúce. Pozornosť upúta aj pre Liptov ojedinelý mužský odev z bieleho plátna z Liptovskej Lúžnej.

Výstava dokumentuje aj rôzne typy pokrývok hlavy – čepcov z rôznych dedín, ktoré sa líšili od seba tvarom, rôznymi druhmi čipiek, stužiek, materiálov, šatiek – nielen sviatočných, ale aj na bežné nosenie. Uvidia, čo si naši predkovia obúvali.

Zaujímavosťou tejto výstavy je odev z Hýb, ktoré reprezentuje meštiacky odev, pretože Hybe bolo v minulosti kráľovské mestečko a obývala ho okrem remeselníkov a roľníkov aj početná skupina príslušníkov zemianskej vrstvy. Tento fakt sa odzrkadľuje aj na mestskom odeve obyvateľov obce.

Pripravili sme pre návštevníkov aj niekoľko zaujímavých aktivít, prostredníctvom ktorých si môžu vyskúšať svoju zručnosť a nápaditosť, či už to je riasenie sukne, pletenie zápästka, (pokúsime sa spoločne upliesť čo najdlhší zápästok), obliekanie figuríny do ľudového odevu, či vlastným čuchom otestovať, čo gazdiné dávali do truhlice, aby sa zbavili textilných škodcov. Pripravený je aj minikurz poznávania archaických názvov textílií, ktoré sa používali na šitie odevov.

Radi by sme pozvali na túto výstavu aj rodiny s deťmi – každý deň počas prázdnin od si deti môžu výstavu nielen pozrieť, ale aj zabaviť sa stavbou kociek s obrázkami ľudového odevu. Každé dieťa si môže vyskúšať svoju krajčírsku zručnosť obliekaním papierovej bábiky do ľudového odevu.