Názov projektu:

„Bogu na chwałę, ludziom na pożytek“
„Bohu na chválu, ľuďom na úžitok“

Cieľ a výstupy projektu:

Tento mikroprojekt vznikol z potreby etnografického vyhodnotenia, systematizácie a popularizácie poznatkov o činnosti a úspechoch dobrovoľných hasičských zborov v regiónoch poľsko-slovenského pohraničia reprezentovaných obidvomi partnermi. V skanzenoch dreveného staviteľstva, ktoré prevádzkujú partneri, t. j. vo Wygiełzowe a Pribyline, sa nachádzajú zbierky hasičských exponátov, t. j. hasičské čerpadlá, oblečenie, náradie, dokumenty, fotografie. Obidva skanzeny sprístupňujú historické drevené objekty z malých obcí a dedín, v ktorých hasičská zbrojnica je niečím prirodzeným, tak ako iné drevené budovy spojené so životom a činnosťou hasičov-dobrovoľníkov. Zachované historické objekty, v nich vytvorené stále expozície požiarnictva, mobilná výstava, plenérové podujatie, vedecká konferencia, cyklus prednášok-tvorivých dielní, publikácia – všetky tieto aktivity tvoria PL-SK projekt adresovaný obyvateľom, najmä deťom, mládeži a rodinám vrátane osôb s postihnutím, turistom, ktorí navštevujú tieto dve múzeá. Je to komplexná odpoveď na potrebu ochrany materiálnych pamiatok súvisiacich s požiarnictvom a propagácie či šírenia tohto dedičstva, aby ďalšie generácie mohli pokračovať v tejto činnosti „Bohu na chválu, ľuďom na úžitok“.

K výstupom projektu za Liptovské múzeum patrí:

realizácia kultúrno – vzdelávacieho podujatia „Hasičská nedeľa“
obnova historických objektov – Výmena šindľovej krytiny v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline – Požiarna zbrojnica Jalovec, humno Paludza a zadný trakt zrubového domu Liptovský Trnovec
putovná výstava História a súčasnosť hasičstva v poľsko-slovenskom pohraničí.

Partneri projektu:
Vedúci parner:
Muzeum Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec
Cezhraničný partner:
Liptovské múzeum v Ružomberku

Obdobie realizácie: rok 2020
Celkové oprávnené náklady za celý projekt: 113 486,99 €
Celkové oprávnené náklady za Liptovské múzeum: 67 472,88 €
Z toho percentuálny podiel 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja,
zo štátneho rozpočtu SR 10 %, zdroje ŽSK 5 %.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovenská republika na roky 2014 – 2020.

Konferencia s názvom „Úloha hasičov-dobrovoľníkov v spoločenskom a kultúrnom živote vidieckeho spoločenstva“

Dňa 31. 7. 2020 bola v areáli skanzenu v Múzeu – Nadwiślański Park Etnograficzny vo Wygiełzowe v rámci mikroprojektu s názvom Bohu na chválu, ľuďom na úžitok odovzdaná rekonštruovaná historická drevená hasičská zbrojnica zo začiatku 20. storočia, ktorá bola pôvodne lokalizovaná v obci Złotniki. Zrealizované investičné aktivity zahŕňali stavebné práce, elektroinštalácie, zemné práce, základové práce, drevenú konštrukciu, strešnú krytinu, potery a podlahy, obklady stien a fasád, stolárske práce. Kubatúra zrekonštruovanej budovy je 155,50 m3, zastavaná plocha 34,52 m2, výška 7,45 m. Rekonštrukciou hasičskej zbrojnice z obce Złotniky v areáli skanzenu vo Wygiełzowe bolo prinavrátené historické dedičstvo regiónu.

Stavba historickej hasičskej zbrojnice v skanzene vo Wygiełzowe

interreg 1