Fond na podporu umenia v roku 2021 podporil tieto projekty Liptovského múzea:

Umenie a umelci Liptova v prvej polovici 20. storočia

Hlavným výstupom projektu je realizácia výstavy s názvom Umenie a umelci Liptova v prvej polovici 20. storočia. Na výstave bude prezentovaných viac ako stovka umeleckých diel obrazov (olejomaľby, grafiky, grafické listy, fotografie) a plastiky zo zbierok Liptovského múzea v Ružomberku.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 2 000,- €

Expozícia stredovekých a novovekých dejín Liptova

Zámerom projektu je vytvorenie novej trvalej modernej expozície v sídlenej budove Liptovského múzea v Ružomberku venovanej stredovekým a novovekým dejinám Liptova. V tejto prvej fáze A je našim zámerom a hlavnou projektovou aktivitou získať vo verejnej súťaži architektonicko-výtvarný návrh expozície.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 7 000,- €

Reštaurovanie obrazu s motívom Ukrižovania

Zámerom projektu je reštaurovanie diela – oltárnej olejomaľby so sakrálnym motívom ukrižovania od neznámeho umelca (pravdepodobne však od Františka Miroboha Belopotockého) z 50. rokov 19. storočia. Cieľom reštaurovania bude konsolidácia a stabilizácia hmotnej podstaty diela a prinavrátenie jeho pôvodného výrazu. Proces reštaurátorskej realizácie bude uskutočnený použitím vhodných reštaurátorských technológií, postupov a materiálov. Výsledkom reštaurátorského zásahu bude rehabilitácia diela, posilnenie jeho výtvarného ako aj estetického výrazu a možnosť prezentácie v priestoroch expozície Liptovského múzea v Ružomberku, čo doteraz nebolo v dôsledku výraznej degradácie diela možné.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 4 000,- €

Mladušské čepce z Východnej

Cieľom projektu je reštaurovanie štyroch kusov mladušských čepcov (od slova mladucha) z obce Východná. Ide o jedinečné a vzácne odevné súčasti krojového odevu horného Liptova. V živote slobodných dievčat a neviest plnili špecifickú úlohu a dnes sú už takmer v zabudnutí. Pre naplnenie cieľa je potrebné vyčistenie predmetov – odstránenie viazaných a neviazaných depozitov, zafixovanie uvoľnených poškodených a zdeformovaných ozdobných prvkov, doplnenie chýbajúcich častí materiálu na dienku vhodnou alternatívou a rekonštrukcia kvetinového vzoru na dienku. Posledným krokom je celkové vytvarovanie predmetov. Reštaurovaním predmetov bude zabezpečená ich fyzická stabilita a navrátená pôvodná umeleckohistorická hodnota.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 2 200,- €

Liptovské múzeum – vybavenie konzervátorského pracoviska

Cieľom projektu je zabezpečiť adekvátne vybavenie konzervátorského pracoviska, potrebné ku kvalitne odvedeným konzervátorským zásahom a reštaurátorským prácam, realizovaným vo vlastnej réžii múzea. Ide o doplnenie technologického vybavenia a zlepšenie podmienok pre konzervátorskú činnosť a tým zvýšenie kvality ochrany zbierkového fondu.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 5 500,- €

Liptovské múzeum – vybavenie depozitárov

Cieľom projektu je zabezpečiť adekvátne vybavenie depozitárnych priestorov, a to zakúpením kompatibilných regálových systémov s nastaviteľnými policovým plochami s rôznou hĺbkou a pre uloženie fondov archiválií, historického textilu a textilu ľudového odievania horizontálne zásuvkové tzv. výkresové skrine a skrine so závesným systémom. Správnym uložením zbierok sa zachová ich dobrý technický stav a umožní sa neustála obmena expozícií vystavením nových pokladov z útrob depozitárov, aby mali návštevníci múzea vždy nové a zaujímavé pohľady na históriu nášho národa.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 4 000,- €