Fond na podporu umenia v roku 2020 podporil tri projekty Liptovského múzea:

Umenie a umelci Liptova v dlhom storočí

Zámerom projektu je zrealizovať výstavu s názvom Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí, kde budú vystavené zbierkové predmety (obrazy, grafiky, plastiky) so sakrálnou a profánnou tematikou. Dominujú predovšetkým obdivuhodné náboženské výjavy od Františka Miroboha Belopotockého, Petra Michala Bohúňa či Jozefa Hanulu. Svetskú tematiku zastupujú predovšetkým meštiacke a šľachtické portréty, ale aj diela s motívom tatranskej krajiny. V tomto smere je unikátnym obraz Petra Michala Bohúňa Krajina spod Tatier. V rámci projektu bude vydaný aj odborný katalóg umeleckých diel s rovnomenným názvom. Garantom projektu je Mgr. Rastislav Molda, PhD. historik a kurátor umelckohistorických zbierok Liptovského múzea v Ružomberku. Realizácia výstavy je naplánovaná na 09-10/2020.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 3 000,- €.

Tlačiarenská čerň v Liptovskom Ružomberku

Zámerom projektu je usporiadať výstavu, ktorá komplexne predstaví pestrú produkciu ružomberských tlačiarov a vydavateľov od vzniku prvej tlačiarne v roku 1884 až do ich zoštátnenia v roku 1948. Realizácia výstavy je naplánovaná na 11-12/2020.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 4 500,- €.

Reštaurovanie obrazu Jána Jakuba Löwenberga

Cieľom projektu je reštaurovanie diela – olejomaľby s obrazom Jána Jakuba Löwenberga. Obraz sa v zbierkach Liptovského múzea nachádza od založenia múzea, od roku 1912. Ide o jedinečný barokový portrét sliezskeho grófa, generála cisárskeho vojska a tajného radcu Jozefa I. Habsburského a Karola III. Habsburského. Realizácia projektu je naplánovaná na 08/2020-05/2021.

FPU podporil tento projekt z verejných zdrojov vo výške 7 500,- €.