Odborné ošetrenie zbierkových fondov v Liptovskom múzeu formou plynovania

Fond na podporu umenia schválil a podporil projekt odborného ošetrenia zbierkových predmetov formou plynovania. Ide o dezinsekciu – likvidáciu škodlivého hmyzu všetkého druhu použitím plynu (lietajúci a lezúci hmyz – mole, roztoče, ostatný drevokazný hmyz) z priestorov všetkých expozícií a v depozitárnych objektoch v správe Liptovského múzea v Ružomberku. Projekt je zameraný na záchranu kultúrneho dedičstva a jeho zachovanie pre ďalšie generácie. Realizácia projektu je naplánovaná na mesiac október 2019.

Dotácia vo výške 4 500,- EUR

---

Sídelná budova Liptovského múzea v Ružomberku má novú expozíciu archeológie. Verejnosti je predstavená najstaršia história novým, moderným a pútavým spôsobom.

„Expozícia archeológie bola súčasťou expozícii Liptovského múzea v Ružomberku od založenia múzea. Bolo pre nás logické ukázať úspešne realizované muzeálne archeologické výskumy a zbery. Pôvodná expozícia v hlavnej budove múzea bola už veľmi zastaralá a rozhodli sme sa ju inovovať,“ vysvetlil PhDr. Martin Krupa, riaditeľ Liptovského múzea.

Expozícia praveku sa rozkladá na ploche takmer sto metrov štvorcových a múzejníci na nej pracujú tri roky. Ľudia sa majú na čo tešiť.
„Veríme, že veľmi príťažlivé pre návštevníkov budú rekonštrukcie odevov a doplnkov pôvodných obyvateľov Liptova. Novinkou sú aj digitálne pohľady na niektoré náleziská, kam sa bežný návštevník nedostane a pohľady na rekonštruované nálezové situácie,“ doplnila archeologička Simona Sliacka, autorka scenára novej expozície.

Takto spracovali napríklad mohylové pohrebisko objavené počas výstavby diaľnice D1 v blízkosti Ivachnovej. „Rovnako chceme ukázať nálezy, ktoré boli uložené v depozitároch, ale i novoobjavené nálezy z posledných výskumov a prieskumov na Rohačke i pod Rohačkou, z Mnícha, Kvačian, Turíka, Vlách, Laziska, Liptovského Trnovca a Ivachnovej.“

Texty expozície vznikli v spolupráci s Archeologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Katedrou archeológie Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského. Múzejníci ešte čakajú na nálezy z územia Liptova z Pamiatkového úradu SR, ktoré tam boli deponované zo starších i novších archeologických výskumov.
Projekt pod názvom Obraz osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú v novovybudovanej expozícii archeológie v Liptovskom múzeu v Ružomberku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

expozicia archeologia