Fond na podporu umenia podporil projekty:

Obraz osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú v novovybudovanej expozícii archeológie v Liptovskom múzeu v Ružomberku

Liptovské múzeum v Ružomberku, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja pristúpilo v roku 2017 k vytvoreniu novej expozície najstarších dejín Liptova, expozície archeológie. V priestoroch hlavnej budovy múzea v Ružomberku sa s podporou verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia a Žilinského samosprávneho kraja začala realizácia prvej etapy novej expozície. Nová expozícia ponúkne návštevníkovi možnosť doslova dotknúť sa minulosti vlastnými rukami, vzhliadnuť najvýznamnejšie archeologické lokality a nálezy či porovnať odevy pravekých obyvateľov Liptova.

Múzeum vystaví aj v posledných rokoch získané nálezy zo záchranných výskumov trasy plánovanej diaľnice D1. Rovnako verejnosti po prvý krát predstaví aj nálezy získané počas vlastného výskumu na vedecké a dokumentačné účely zo sídliska a hradiska na Rohačke.

V prvej etape prípravy novej expozície bol postavený výstavný systém, zakúpené veľkopriestorové bezpečnostné vitríny a zrealizovaná rekonštrukcia šiestich pravekých a včasnodejinných odevov.

Vybudovanie prvej etapy archeologickej expozície v Liptovskom múzeu v Ružomberku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia vo výške 15 000,- EUR.

Festival pod Sidorovom 2017

Hlavným cieľom projektu bola podpora regionálnych kultúrnych tradícií zameraných na prezentáciu jedinečného nehmotného kultúrneho dedičstva s cieľom oživovania, zachovávania, tvorivého rozvíjania a verejnej prezentácie vzácnych hodnôt z tradičnej, ale aj súčasnej klenotnice hudby.

Dotácia vo výške 3 000,- EUR

Ludrovský festival stredovekej kultúry 2017

Projekt priblížil stredovekú hudbu, ale aj spôsob života nielen milovníkom hudby
a nadšencov stredovekého spôsobu života, ale aj bežným návštevníkom, obyvateľom regiónu. Ďalej projekt obohatil kultúrnu ponuku Liptovského múzea v Ružomberku, zatraktívnil a spopularizoval aj jedinečnú NKP gotický kostol v Ludrovej. Sakrálna pamiatka s atraktívnym architektonickým riešením interiéru, jedinečnými nástennými maľbami, celkovou magickou atmosférou a vynikajúcou akustikou gotického priestoru vytvára predpoklady pre spojenie atribútov času, priestoru a interpretov.

Dotácia vo výške 5 000,- EUR

Ochrana zbierkových predmetov v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline formou plynovania

Odborné ošetrenie zbierkových predmetov formou plynovania – dezinsekcia – ničenie škodlivého hmyzu (lietajúci a lezúci hmyz –mole,drevokazný hmyz) umiestených v stálych expozíciach a depozitárnych objektoch nachádzajúcich sa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Projekt bol zameraný na záchranu kultúrneho dedičstva a jeho zachovanie pre ďalšie generácie.

Dotácia vo výške 2 500,- EUR