Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí
Liptovské múzeum v Ružomberku v stredu 2. septembra 2020 otvára výstavu približujúcu umenie a umelcov spojených s regiónom Liptova v 19. storočí. Návštevníci tak budú mať možnosť vidieť najcennejšie umelecké diela múzea z rokov 1780 až 1918. Výstava bude verejnosti prístupná takmer dva mesiace a je pripravená z vlastných umelecko-historických zbierok.
Liptovské múzeum v Ružomberku ako regionálne vlastivedné múzeum spravuje unikátnu a dodnes verejnosťou nepoznanú zbierku umeleckých diel z dlhého 19. storočia. Tie sú zaujímavé nielen z výtvarného, ale aj z historického hľadiska. Ide predovšetkým o diela, ktoré sa svojim pôvodom, respektíve pôvodom autora viažu na región Liptova.
Viaceré z vystavovaných umeleckých predmetov bude môcť verejnosť vidieť po prvýkrát, keďže doteraz neboli vystavované. To aj napriek tomu, že niektoré zbierkové predmety sa do múzea dostali už pri jeho samotnom vzniku, v roku 1912. Autor výstavy a kurátor umelecko-historického fondu Liptovského múzea v Ružomberku Mgr. Rastislav Molda, PhD. dopĺňa: „Výstava Umenie a umelci Liptova v dlhom 19. storočí, ako aj rovnomenný katalóg k výstave boli koncipované tak, aby v čo najširšom spektre predstavili pestrosť výtvarných žánrov, umeleckých smerov i početnosť umelcov, ktorí buď pochádzali z Liptova alebo tu v tomto období tvorili. Na výstave budú prezentované obrazy so sakrálnymi motívmi, reprezentačné šľachtické či meštianske portréty, diela zachytávajúce prírodné a mestské scenérie, ale aj diela, ktoré vznikli ako dôsledok formujúceho sa slovenského národného hnutia či na zákazku Liptovskej župy alebo vedenia liptovských miest. Výstavným projektom chceme prezentovať pestrosť nášho umelecko-historického zbierkového fondu.“
S výstavou je spojených aj niekoľko sprievodných podujatí. Pripravené sú štyri kurátorské prehliadky, počas ktorých sa návštevníci dozvedia viac nielen o samotných vystavovaných dielach, ale aj o ich autoroch. Kurátorské prehliadky sa uskutočnia vždy v utorok a to 8. septembra a 6. októbra o 13:00 a o 17:00. Okrem kurátorských prehliadok múzeum pripravilo aj dve odborné prednášky. V prvej, ktorá sa uskutoční taktiež v utorok, 22. septembra, predstaví Mgr. Rastislav Molda, PhD. nielen neznámych liptovských umelcov, ale aj ich tvorbu, ktorá je dnes nielen v zbierkotvorných inštitúciách, ale aj vo verejnom priestore Liptova. V druhej prednáške, ktorá je naplánovaná na 20. októbra, predstaví Akad. mal. Mária Ďuricová procesy reštaurovania obrazov. Návštevníci budú môcť vidieť nielen zreštaurované diela, ale prostredníctvom fotografií a prezentácie aj ich stav pred procesom reštaurovania.
Organizátori mysleli aj na žiakov a študentov, pre ktorých pripravili workshopy. Tie sa uskutočnia 29. septembra a 13. októbra a je potrebné sa na nich dopredu nahlásiť.
Projekt podporil z verejných prostriedkov Fond na podporu umenia a tak okrem samotnej výstavy vznikol aj katalóg, v ktorom sú reprodukcie vybraných vystavovaných diel a obohatený je aj o textovú časť približujúcu vývoj umenia na Liptove v skúmanom období, ako aj životné osudy jednotlivých umelcov žijúcich a tvoriacich na Liptove.
Vernisáž výstavy bude 2. septembra o 16:00 a múzeum na ňu pozýva širokú laickú aj odbornú verejnosť.
Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
————————————————————————————————————————————–
Autor: Mgr. Rastislav Molda, PhD.
Liptovské múzeum v Ružomberku
e-mail: molda.rastislav@liptovskemuzeum.sk
tel.: + 421 44 432 24 68 https://www.liptovskemuzeum.sk