Vianočné zvyky v múzeu

V Liptovskom múzeu v Ružomberku sa dňa 10.12.2014 konal desiaty ročník vianočného kultúrno – výchovného podujatia pod názvom „Vianočné zvyky a tradície“. Na podujatí, tak ako po minulé roky, účinkovali deti z Detského folklórneho súboru Liptáčik“ pod vedením Mgr. Igora Littvu a učiteľky tanca Bc. Michaely Apolenárovej spolu so sólistom FS Liptov Dominikom Fínikom a s členmi Ľudovej hudby folklórneho súboru Liptov s primášom Martinom Liptákom.

V programe, ktorý sa pre novú skupinu návštevníkov opakoval každú hodinu, sa zúčastnení oboznámili s ľudovými zvykmi v období adventu a Vianoc, vinšmi, koledami a tanečnými kreáciami. Po ňom si mohli vidieť prácu rezbára, paličkárky pri zhotovovaní paličkovanej čipky, odlievanie vianočných sviečok vosku, či pečenie vianočných oblátok. Deti si mohli vyskúšať aj tkanie na malých krosienkach ale tiež i zakúpiť rôzne vianočné výrobky ostatných ľudových výrobcov (výrobky z drôtu, z papiera, z dreva, textilu, vyzdobené ikebany a vianočné dekorácie z prírodného materiálu, medovníky a iné).

Svoju tvorivú prácu prezentovali aj deti z Liečebno-výchovného sanatória v Ľubochni -doline, zo Spojenej školy-Špeciálnej základnej školy v Ružomberku a Ľubochni, žiaci zo ZŠ sv. Vincenta ako aj klienti z Centra sociálnych služieb TROJLÍSTOK v Ružomberku.

Podujatie Vianočné zvyky a tradície bolo ďalším podujatím Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré bolo zaradené do programu Ružomberského adventného kalendára 2014. Zúčastnili sa ho deti z materských škôl v Likavke, na Bystrickej ceste, a na ul. A. Bernoláka, taktiež žiaci zo ZŠ na Bystrickej ceste, ZŠ Dončova, ZŠ Ludrová, ZŠ Zarevúca, ZŠ Klačno, ZŠ z Ľubochňa, ZŠ Černová, ZŠ na Sládkovičovej ulici, zo ZŠ v Stankovanoch a tiež študenti z Gymnázia, zo Spojenej školy S. Viatora 8 v Ružomberku a klienti Centra sociálnych služieb – TROJLÍSTOK.

Podujatia sa zúčastnilo celkom 387 ľudí z nich bolo 308 detí a 79 dospelých.

[wzslider autoplay=“true“]