Vianočné zvyky a tradície

V Liptovskom múzeu v Ružomberku sa dňa 12. decembra 2012 konal ôsmy ročník vianočného kultúrno – výchovného podujatia pod názvom „Vianočné zvyky a tradície“. Na podujatí, tak ako po minulé roky, účinkovali deti z Detského folklórneho súboru Liptáčik“ pod vedením Mgr. Igora Littvu a učiteľky tanca p. Mišky Apolenárovej spolu so sólistom FS Liptov Dominikom Fínikom a s členmi Ľudovej hudby folklórneho súboru Liptov Martinom Liptákom a Tomášom Brtkom.

V programe, ktorý sa pre novú skupinu návštevníkov opakoval každú hodinu, sa zúčastnení oboznámili s ľudovými zvykmi v období adventu a Vianoc, vinšami, koledami a tanečnými kreáciami. Po ňom si mohli prezrieť i zakúpiť zaujímavé výrobky ľudových výrobcov (výrobky z drôtu, z papiera, z dreva, textilu, vyzdobené ikebany a vianočné dekorácie z prírodného materiálu a nechýbali ani klasické vianočné oblátky). Svoju tvorivú prácu prezentovali aj deti z Liečebno-výchovného sanatória v Ľubochni – doline, zo Spojenej školy-Špeciálnej Základnej školy v Ružomberku a Ľubochni ako aj klienti z denného stacionára psychiatrického oddelenia Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku.

Podujatie Vianočné zvyky a tradície bolo po Stretnutí seniorov (3.12. 2012) a koncerte ZUŠ Ľ. Fullu Vianočné akordy (29.11. 20112) tretím podujatím Liptovského múzea v Ružomberku, ktoré bolo zaradené do programu Ružomberského adventného kalendára 2012. Zúčastnili sa ho deti z materských škôl v Ludrovej, a na Bystrickej ceste, žiaci zo Špeciálnej základnej školy v Ružomberku, zo ZŠ Zarevúca, ZŠ sv. Vincenta, ZŠ z Likavky, ZŠ na Sládkovičovej ulici, zo ZŠ v Stankovanoch a tiež študenti zo Spojenej školy S. Viatora 8 v Ružomberku, z Gymnázia sv. Andreja, a klienti Centra sociálnych služieb – TROJLÍSTOK.
Podujatie videlo spolu 443 ľudí z nich bolo 365 detí a 78 dospelých.

[wzslider autoplay=“true“]