Tlačová správa: Ovčiarska nedeľa

(Pribylina, 25.05. 2014) – súťaž v kvalite výrobkov z ovčieho mlieka, súťaž obcí vo varení a jedení halušiek, bačovský trojboj, ľudoví výrobcovia a remeselníci, spev, tanec a ešte mnoho ďalších aktivít zažili návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Túto divácky veľmi atraktívnu akciu opäť pripravilo Liptovské múzeum v Ružomberku.

Ovčiarska nedeľa každoročne priláka do Pribyliny množstvo návštevníkov. Nebolo tomu inak ani teraz. Slnečné počasie dovolilo remeselníkom a ľudovým výrobcom už od skorého rána postaviť svoje stánky a ponúkať na predaj nádherné ručné diela.

Samotný program začal o 11.hod. slávnostným sprievodom, kde boli ukázané zvyky a obrady pri náročnej práci na salaši, strihanie oviec, ukážky výroby hrudkového syra, ľudový umelec Martin Brxa plieskal bičom…Popri tom už na ohni rozvoniavali škvarky, ktoré pripravili v súťaži varenia halušiek zručné gazdinky. Porota mala naozaj ťažkú úlohu pri rozhodovaní, nakoniec si víťazstvo odnieslo družstvo z obce Jamník. Podobne to bolo aj pri súťažení v kvalite výrobkov z ovčieho mlieka. Odborníci hodnotili výrobky v štyroch kategoriách a to ovčie špeciality, žinčica, bryndza a hrudkový syr. Výsledková listina vyzerala nasledovne:

Ovčie špeciality: 1. PD Lipt. Revúce , 2. Salaš Pružina, 3. PD Východná
Žinčica: 1. SHR Obert- Salaš Slopná, 2. Agrodružstvo Krivá, 3. PD Lipt. Revúce
Bryndza: 1. Salaš Pružina Oľga Apoleníková, 2. Salaš Zbojská, 3. SPDP Lúžňan
Hrudkový syr: 1. SPDP Lúžňan, 2. Agrovex Novoť, 3. SHR Obert- Salaš Slopná

Cenu za najlepší výrobok od odbornej komisie získal Salaš Pružina Oľga Apoleníková a verejnosť tento titul udelila Agrodružstvu Krivá.

Počas celého programu návštevníkom spríjemňoval pobyt v Pribyline folklórny súbor Liptov a už teraz sa všetci tešíme na ďalší ročník Ovčiarskej nedele.

[wzslider autoplay=“true“]