Tlačová správa k uskutočnenému kurzu paličkovanej čipky

V dňoch 1.8. a 2.8.2014 sa v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline uskutočnil kurz paličkovanej čipky, ktorého sa zúčastnilo 14 záujemkýň – čipkárok z rôznych regiónov Slovenska. Kurz bol zameraný na dve hlavné témy: vlastný návrh na šperk, ozdobu a ručné spracovanie rôznych materiálov používaných na prišitie okolku – čipky. Účastníčky kurzu pracovali pod odborným vedením skúsených čipkárok – lektoriek Kataríny Búranovej zo Žiliny a Lýdie Pakaríkovej z Rajca. Výsledkom usilovnej dvojdňovej práce bol vlastnoručne zhotovený šperk a dečka s aplikáciou čipky.

Účastníčky kurzu boli maximálne spokojné s úrovňou a náplňou kurzu. Vyjadrili poďakovanie organizátorom a hlavne lektorkám, ktoré sa im plne venovali a usmerňovali ich. Ocenili ich prístup, ochotu a schopnosť odovzdať im svoje bohaté skúsenosti a rady pri tvorbe diel z paličkovanej čipky.

Účastníčky kurzu sa prezentovali aj na Čipkárskej nedeli, ktorá sa uskutočnila 3.8.2014. 549 návštevníkov mohlo obdivovať tvorbu, šikovnosť rúk i umenie čipkárok, ktoré na priedomí dreveníc vytvárali paličkovanú krásu. Súčasťou programu bola i spomienka na tvorbu Marty Klinkovej z Košíc, ktorá opustila čipkársku rodinu vo februári 2014.

Slávnostnú čipkársku atmosféru vhodne svojim programom doplnil detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku. Škoda, že celú túto pohodu narušila v popoludňajších hodinách búrka s krupobitím.

Čipkársky deň skončil, Čipkované radosti zostali.

Návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline si môžu až do konca augusta pozrieť výstavu Čipkované radosti. Vystavené sú tu práce členiek klubu paličkovanej čipky GRACIA, ktorý pracuje pri Krajskom kultúrnom stredisku v Žiline.

[wzslider autoplay=“true“]