Sviatky jari 19. – 21. apríl 2014

Počas Veľkonočných sviatkov kraslicami vyzdobené Múzeum liptovskej dediny v Pribyline privítalo 3621 návštevníkov, pre ktorých pracovníci Liptovského múzea v Ružomberku, ktorého zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj pripravili bohatý kultúrny program.

Na Bielu sobotu návštevníci mohli ochutnať obradové jedlá, koláče, ktoré si naši predkovia pripravovali s vierou v ich magickú silu napomôcť k zdraviu, ochrane i prosperite v hospodárstve. Veľkonočná nedeľa sa niesla v znamení jarných zvykov, obradov, detských hier, tancov v podaní mládežníckej folklórnej skupiny Štrbian a detského folklórneho súboru Štrbianček zo Štrby. Program už tradične končil liptovskou oblievačkou. Deti spolu s rodičmi a starými rodičmi si svoju šikovnosť vyskúšali na tvorivých dielňach a v škole zdobenia vajíčok a medovníkov. Ovenčené ohrady s ovečkami, jahňatami a rozšantenými kozliatkami prilákali každého návštevníka skanzenu.

Súčasťou programu bol i pokus o slovenský rekord Najviac podpísaných stúh na letečku. Celé rodinky, manželia, mladé zaľúbené dvojice, spolužiaci, ale i jednotlivci z rôznych kútov Slovenska i zo zahraničia priviazali 580 podpísaných pestrofarebných stúh. Po vyhlásení ukončenia pokusu o slovenský rekord pribudlo ďalších 27 stúh. Vrcholec letečka zdobí stužka priviazaná študentom z Číny. Nájdeme tu stužky i od návštevníkov z Čiech, Ukrajiny, Nemecka, Švédska či Španielska.

Letečko bude v Múzeu liptovskej dediny vystavené do konca apríla. Potom stužky zvinieme, uložíme do važeckej maľovanej truhličky a v roku 2024 ich opäť na Veľkonočné sviatky vystavíme. Určite bude zaujímavé vyhľadať si svoju stužku medzi 607 stuhami po 10 rokoch.

[prettyfilelist type=“pdf“ filesPerPage=“1″]

sviatky-jari-2014-plagat