S deťmi za Keltmi a na sedliacky dvor (tlačová správa)

Liptovské múzeum v Ružomberku zorganizovalo v dňoch 10.-11. júna 2015 tradičné programové podujatie pre školy a školské výlety v archeologickom skanzene NKP Liptovská Mara – Havránok S deťmi za Keltmi, ktoré je ďalšou z aktivít múzea v rámci Dní mesta Ružomberok. Sprievodné slovo lektora bolo oživené animáciami v historických kostýmoch. Návštevníci mali možnosť vidieť a vyskúšať si spracovanie ovčej vlny (pranie, čuchranie, mokré aj suché plstenie), tkanie na krosienkach a karetkách a prácu s hlinou.

Sprievodným podujatím S deťmi na sedliacky dvor bola návšteva sedliackej usadlosti v Bukovine z polovice 19. storočia, ktorej komplex tvorí štvorpriestorový dom (izba, pitvor, dve komory) s pivnicou, humno, maštaľ, kôlňa, samostatne stojaca sýpka a zrubová studňa. Tu sa deti dozvedeli o spôsobe života roľníkov a odievaní, prezreli si rôzne pracovné nástroje – na oranie, klčovanie, kosenie, hrabanie, spracovanie ľanu, výrobu drevených šindľov,… Na tvorivej dielni mali možnosť vyskúšať si paličkovanie, pletenie košíkov z novinového papiera a vyšívanie na papier.

Spolu obidva programy počas dvoch dní navštívilo 759 žiakov základných a stredných škôl nielen z Liptova (z Ružomberka, Liptovskej Teplej, Komjatnej, Partizánskej Ľupče, Ľubochne, Liptovského Mikuláša, Liptovského Hrádku), ale aj z rôznych kútov Slovenska – z Trstenej, z Nižnej, z Prievidze, Senohradu, Bratislavy, zo Svitu, Veľkej Lomnice. a z Čierneho Balogu.

[wzslider autoplay=“true“]