Ovčiarska nedeľa 2017

webovciarskanedela

Súťaž kvality výrobkov zo 100% ovčieho mlieka, ukážky výroby syra a spracovania ovčieho mäsa, súťaž vo varení halušiek, škola pradenia ovčej vlny na drugách a hry na fujaru, tvorivé dielne a súťaže pre deti s ovčiarskou tematikou, jarmok ľudových výrobcov a remeselníkov, pastierske piesne… To všetko a ešte oveľa viac môžete vidieť, počuť, okúsiť a zažiť, ak sa v nedeľu 21. mája 2017 rozhodnete zavítať do Múzea liptovskej dediny v Pribyline. Tretia májová nedeľa v pribylinskom skanzene má totiž prívlastok „ovčiarska“ a aj tento rok je súčasťou už 9. ročníka Bačovej cesty.

Celodenný program už tradične odštartuje slávnostný sprievod dedinou. Jeho súčasťou bude prvýkrát oceňovanie jubilujúcich osobností, ktoré udržiavajú ovčiarsku kultúru a tradície na Liptove. Radom zlatej ovečky budú tento rok ocenení bačovia Florián Šavrtka a Ján Hromada z Liptovských Revúc, bača František Bátory z Liptovskej Porúbky a zverolekár Štefan Valášek z Ludrovej.

Pre návštevníkov je popri hlavnom programe pripravené aj množstvo sprievodných podujatí. Milovníkov ľudových remesiel poteší výstava píšťaliek a fujariek z dielne Vladimíra Grieša z Vlachov. Na svoje si prídu aj priaznivci pastierskych psíkov, a to nielen počas Ovčiarskej nedele. Už v sobotu 20. mája 2017 od 9.30 hodiny môžu návštevníci Múzea liptovskej dediny v Pribyline obdivovať slovenských čuvačov na ich špeciálnej medzinárodnej výstave. Súčasťou nedeľného programu potom bude klubová výstava slovenských čuvačov, organizovaná v rámci 48. ročníka Memoriálu profesora Antonína Hrúzu. A pestrá bude i ponuka pre rodiny s deťmi, ktoré sa môžu priučiť hre na fujare, drugovaniu či plsteniu ovčej vlny alebo si hravou formou zasúťažiť.

A samozrejme, počas celej Ovčiarskej nedele sa skanzenom budú niesť pastierske spevy  a hudba – na hlavnom pódiu sa vystriedajú folklórna spevácka skupina Ostrô z Bieleho Potoka, Priatelia fujary z rôznych regiónov SlovenskaZdruženie autentického folklóru Pohronci. O 15.00 hodine sa potom zídu spoločne na jednom pódiu so slávnostným komponovaným programom Hore dolinami, čo je prísľubom neopakovateľného zážitku.

Srdečne všetkých pozývame.