Múzeum pre seniorov: Tvorenie zo studeného porcelánu 11.1.2016

Liptovské múzeum v Ružomberku pomaly začína už šiesty ročník svojich pravidelných pondelkových kreatívnych aktivít pre verejnosť. V nepárne pondelky ide o neformálne kreatívne posedenie pri čaji, ktorému sme hneď v začiatkoch dali názov MÚZEUM PRE SENIOROV, pretože úvodná myšlienka bola získať do múzea aj túto vekovú kategóriu návštevníkov. Zúčastnení a najmä noví záujemcovia tu majú možnosť dozvedieť sa niečo o múzeu a tiež prezrieť si vždy jednu expozíciu, prípadne aktuálnu výstavu. Raz za čas sa môžu v rámci tohto posedenia zúčastniť aj na prednáške niektorého odborného pracovníka múzea.

Vzhľadom na pozitívnu spätnú väzbu seniorov, ktorí sa v múze pravidelne schádzali, ale aj ďalších záujemcov v mladom a strednom veku, sme po dvoch rokoch tieto tvorivé podujatia rozšírili aj o párne pondelky, ktorým sme dali názov KREATÍVNE V MÚZEU. V obidvoch prípadoch ale ide o tvorivé dielne pre verejnosť, na ktoré môže prísť každý, kto má čas, záujem a chuť pravidelne sa stretávať, niečo pekné a zaujímavé si zhotoviť alebo sa niečo nové naučiť – bez ohľadu na vek. Často sa tu v pondelok – najmä počas školských prázdnin – stretajú až tri generácie tvorenia chtivých záujemcov.

Tak tomu bolo aj na prvom tohtoročnom kreatívnom stretnutí, ktoré sme začali hneď po Novom roku – v pondelok 4.1.2016, kde sme pracovali s tvarovacou hmotou známou ako „studený porcelán“ – ktorú sme si uvarili, prípadne prifarbili – niektorí doma, iní v múzeu. V modelovaní studeného porcelánu budeme pokračovať aj v pondelok 11.1.2016 v obvyklom čase – t.j. od 9.00 do 11.00 hod.

Pripomíname jednoduchý recept na prípravu tejto hmoty, kde potrebujeme:

2 diely sódy bicarbony, 1 diel kukuričného škrobu (GUSTIN), 1 diel vody.

Toto varíme cca 1 min. až nám to pekne zhustne. Studenú hmotu, ktorá svojou konzistenciou pripomína plastelínu, môžeme prifarbiť potravinárskym farbivom alebo temperovou či inou farbou.

V pondelok privítame a potešíme sa z každého – aj nového – záujemcu.

mps-studeny-porcelan-11-1-16-plagat

Foto: z archívu múzea, Kreatívne v múzeu: Studený porcelán 4.1.2016