Múzeum pre seniorov & Kreatívne v múzeu: Mokré plstenie

Liptovské múzeum v Ružomberku pozýva všetkých záujemcov na tradičné pondelkové kreatívne podujatia z cyklu Múzeum pre seniorov a Kreatívne v múzeu ktoré budú v pondelok 3.10. a 10.10. 2016 v obvyklom čase od 9.00 do 11.00 hodiny. Na niekoľkých predchádzajúcich stretnutiach sme sa naučili techniku suchého plstenia. Teraz sa zameriame na mokré plstenie, ktoré sa dá použiť na výrobu šálov, kabeliek, brošní, šperkov, splstených mydiel či rôznych ozdôb.

Na túto techniku sú potrebné pomôcky aj materiál – vlna na plstenie (rôzne farby), bublinková fólia, nádobka na horúcu vodu a jadrové mydlo (s jeleňom), zatvárací špendlík na brošňu a kto chce, môže si priniesť aj koráliky či iné ozdoby na aplikáciu.

Tešíme sa na všetkých záujemcov o naše tvorivé aktivity, na ktorých sa snažíme striedať rôzne výtvarné techniky – či už ide o prezentáciu tradičných ľudových remesiel (prácu s vlnou, textilom, s papierom, s drôtom, so slaným cestom, s odpadovým a recyklovaným materiálom), alebo sa učíme pracovať a využívať aj modernejšie techniky – napríklad moosgumi, sutaš, pedig, kumihimo, onalgrafika, kanzashi,… Veríme, že naše ponuky sú zaujímavé, o čom svedčí aj fakt, že už šesť rokov, každý pondelok k nám prichádzajú dámy nielen z mesta Ružomberok a okolitých dedín – ako je Likavka, Černová, Biely Potok, Hrboltová, Stankovany, Švošov, Ľubochňa, Liptovská Teplá, Lúčky, Ludrová, Liptovská Śtiavnica,… ale pravidelne k nám cestujú aj dámy z mesta Dolný Kubín a tiež z priľahlých oravských dedín – Istebné, Kňažia, Bziny,… U nás je vítaný každý, bez ohľadu na vek.

Na poslednom stretnutí v pondelok 26.9.2016 sme pracovali s moosgummou a okrem zaujímavých brošničiek sme robili pekné magnetky a zápichy do kvetináčov, obal na knihy, dokončovali bábiky Gorjuss a bakalárikov či iné postavičky a zaujímavé jesenné dekorácie.

mps-mokre-plstenie-3-10-1

Foto: archív múzea, Kreatívne v múzeu: Šperkujeme z moosgummi 26.9.2016