Kreatívne v múzeu: Tvoríme z pedigu 24. 11. 2014

V pondelok 10.11.2014 sa v Liptovskom múzeu v Ružomberku už po 21 krát v tomto roku zišli dámy na tvorivej dielni pre verejnosť s názvom Kreatívne v múzeu. Nakoľko sa pomaly blížia Vianoce, tak sme sa spoločne zamerali na predvianočné pletenie z pedigu a zhotovili si vianočné zvončeky, anjelikov a iné predmety. Aby nám práca išla lepšie od ruky, zavítal medzi nás pán Ing. Jozef Považský, ktorý pripravil pre nás malé prekvapenie. Zaspieval a zahral na heligonke pekné – známe, ale i neznáme liptovské pesničky.

Pravidelné tvorivé pondelky pre verejnosť v múzeu bývajú už 4 roky. Každý párny pondelok majú tvorivé dielne názov KREATÍVNE V MÚZEU. Nepárne pondelky v múzeu boli pôvodne určené len pre seniorov, o čom svedčí aj samotný názov MÚZEUM PRE SENIOROV. Ale postupne k nim pribúdali záujemcovia rôznych vekových kategórií. Náplňou tohto podujatia okrem tvorivej dielne a neformálneho posedenia pri šálke čaju je aj prehliadka aktuálnej výstavy, či príležitostná prednáška a tiež oboznámenie sa a prehliadka aspoň jednej expozície múzea (podľa záujmu) najmä pre nových účastníkov.

Doteraz na tvorivých dielňach sme vyskúšali a naučili sa rôzne techniky. Pri vyrábaní „recy vecí“ sme pracovali sme s rôznym odpadovým materiálom – napríklad na papierové pletenie sme využívali staré noviny, recyklovali sme použité a nepotrebné fľaše a plechovky, ktoré sme zdobili servítkovou technikou, špagátom, sadrou. Zo zipsov, saténových stúh, nití a drôtu sme zhotovovali krásne netradičné šperky. Z čajových obalov sme vyčarovali vianočné ozdoby na pohľadnice. Naučili sme sa rôzne techniky – spomeniem quilling, kanzashi, fonalgrafiku, frivolitkovanie, … a tiež pletenie z pedigu.

Aj nasledujúce stretnutie – pre veľký záujem – bude znovu venované práve tejto technike. V pondelok 24.11.2014 na kreatívnom stretnutí v múzeu v obvyklom čase, t.j. od 9.00 – 11.00 hod. budeme pliesť z pedigu košíčky, vázičky, podnosy, zvončeky, či vianočné ozdoby – podľa záujmu. Pozývame všetkých, ktorí majú záujem pripojiť sa k nám a stráviť kreatívne dopoludnie v Liptovskom múzeu.

kvm-tvorenie-z-pedigu-24-november-2014-plagat

[wzslider autoplay=“true“]