Kreatívne v múzeu: Silonkové kvety a papierové korále

V pondelok 17.8.2015 v Liptovskom múzeu v Ružomberku sa v rámci podujatia Múzeum pre seniorov a deti zišli záujemcovia o kreatívne prázdninové tvorenie rôznych vekových kategórií – boli tu deti zo základných škôl so svojimi mamičkami a starými mamami. Aj teraz, tak ako na poslednom stretnutí, si zúčastnení mohli vybrať niektorú z ponúknutých techník. Plietli sa kumihimo náhrdelníky, shamballa či tkané a vyšívané náramky, recyklovali sa plechovky pri zhotovovaní mimoňov. Pri práci s papierom bola použitá technika quillingu na prípravu obrázkov a šperkovnice či technika papierového pletenia, olepovania a skladania.

V pondelok 24.8.2015 v obvyklom čase – t.j. od 9.00 hodiny si na ďalšom kreatívnom stretnutí v Liptovskom múzeu zopakujeme, prípadne sa naučíme robiť krásne kvety, na výrobu ktorých použijeme netradičný materiál – nylon. Potrebujeme hnedé dámske a farebné detské silonkové pančuchy, hrubší a tenší drôt, kliešte, nožnice, ihlu, niť, predmety s kruhovým priemerom (napr. lak na vlasy, pohár, fľašu,…), tenkú ihlicu, drevenú špajdľu, zelenú floristickú pásku alebo aspoň zelený krepový papier a lepidlo.

Deti zas môžu pracovať s papierom pri výrobe zaujímavých papierových korálikov, náhrdelníkov, náramkov či náušníc, ktoré môžu byť vhodným darčekom pre mamičku, sestru či kamarátku. Na ich výrobu je potrebný farebný papier, ceruzka, pravítko, nožnice, disperzné lepidlo, ihla, niť, drevené špajdle a ostré špáradlá, štetec, stredne veľké koráliky a prípadne kovové zapínanie na náhrdelník či afro háčiky na náušnice.

Avšak fantázii a tvorivosti sa medze nekladú, preto ak niekomu nevyhovuje niektorá z ponúkaných možností, môže pracovať s materiálom a technikou podľa vlastného výberu. Veríme, že deti využijú prázdninovú ponuku tvorivých dielní. Avšak vítaný je každý, kto má čas a chuť stráviť v múzeu príjemné tvorivé pondelkové dopoludnie.

kvm-silonkove-kvety-august-2015

[wzslider autoplay=“true“]

Foto: archív múzea, Múzeum pre seniorov – Prázdninové tvorenie 17.8.2015