Dotknite sa histórie

Liptovské múzeum v Ružomberku v spolupráci s OZ Klubu vojenskej histórie Ostrô Ružomberok pri príležitosti 69. výročia oslobodenia mesta Ružomberok pripravili výchovno – vzdelávacie podujatie pre školy a verejnosť Dotknite sa histórie.

Pred múzeom počas celého dňa stálo historické vozidlo – nemecký osobný automobil Kubelwagen 82 (1944) s dvoma vojakmi v nemeckých uniformách Waffen SS – (dobové oblečenie maskáčové vzor. tzv. „hrach“ a klasická nemecká uniforma vojaka vzor 40). V aute sa nachádzal aj nemecký guľomet MG 42, nemecká puška MAUSER 98, plynové masky, súprava na jedenie (tzv. ešus) a malá poľná výstroj vojakov.

Vo výstavnej sále vojaci v dobových uniformách (strelec vojak a guľometčík Slovenského štátu z r. 1937-45, slovenský dôstojník – nadporučík Slovenského štátu, nemecký vojak Wehrmachtu, dvaja ruskí vojaci, vojak rumunskej kráľovskej armády a vojak 1. československého armádneho zboru) predviedli návštevníkom ukážky dobovej výstroje a výzbroje vojakov z obdobia II. svetovej vojny a rôznych úžitkových predmetov. Tu mali možnosť, okrem rôznych iných predmetov, vidieť rádiostanicu a poľné telefóny, starý československý bicykel ESK, osobné predmety vojakov – fotky, knihy, prilby, bodáky a rôzne typy zbraní, ťažký guľomet vzor 37, ľahký guľomet MG 34, nemecký mínomet a iné.

V jednotlivých hodinových vstupoch ako hosť vystúpil pán Jaroslav Bohuš z Liptovského Mikuláša so svojim zaujímavým rozprávaním a projekciou o zostrelení amerického lietadla LIBERÁTOR.

Podujatia sa zúčastnili dve stredné školy z Ružomberka (Spojená škola S. Viatora a Gymnázium sv. Andreja) a základné školy zo Stankovian, z Komjatnej, z Liptovskej Teplej, z Liptovských Sliačov, z Černovej a žiaci zo ZŠ z Oravskej Polhory , zo Špeciálnej základnej školy a Diagnostického centra Jančeka v Ružomberku. Spolu sa podujatia zúčastnilo 275 ľudí, z čoho bolo 233 detí a 42 dospelých.

doktnite-sa-historie-2014-plagat

[wzslider autoplay=“true“]