Čarovné dni vianočné (tlačová správa, fotogaléria)

Od 30.11. do 13.12. 2014 sa kaštieľ z Parížoviec v Múzeu liptovskej dediny vrátil do čias, keď sa v ňom chystala vianočná hostina pre liptovské knieža Jána Korvína. Stredovekým kaštieľom sa šírila vôňa vzácnych korenín a jedál, ktoré nemohli na slávnostnom stole šľachty v stredoveku chýbať.

140 detí z liptovských materských a základných škôl, ktorým bol program určený, po kaštieli sprevádzala verná Korvínova služobníčka Dorka. Postupne im odhaľovala tajomstvá kaštieľa a zoznámila deti so všetkými jeho obyvateľmi.
Na prízemí v kuchyni deti spoznávali vône korenín a bylín, navštívili samotné knieža liptovské, ktoré im porozprávalo zážitky z nočnej poľovačky. V ružovom salóniku stretli maškrtnú, lenivú princeznú a dobrotivú slúžtičku, ktorá im ponúkla ochutnať sladké drievko. V zelenom salóne deti vítala urodzená pani s výbornými stredovekými omáčkami. Na spiatočnej ceste ich vyľakal zakliaty lovec premenený na medveďa. Putovanie po kaštieli deti ukončili v rytierskej sále, kde si vyskúšali prípravu kaše štyroch farieb.

Potom sa deti vybrali na návštevu k šikovnej gazdinej do roľníckeho domu, ktorá im ponúkla napečené posúchy a odkryla tajomstvá ich prípravy. Vedľa v izbe na deti čakala striga Bľabota, a dovolila im nahliadnuť prostredníctvom mágie do budúcnosti.

Celý program končil v rytierskej sále kaštieľa, kde deti pozdravil knieža Ján Korvín, poprial im pekné sviatky, a potom nasledovala voľnejšia časť programu s tvorivými dielňami a tradičným pečením vianočných oblátok.

[wzslider autoplay=“true“]