TS – MpS – Novoročné tvorenie – 7.1.2019

Kreatívne pondelky v múzeu  pokračujú aj v budúcom roku

Liptovské múzeum v Ružomberku (organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja) zrealizovalo v pondelok 17.12. 2018  v poradí už dvadsiate siedme tohtoročné podujatie Múzeum pre seniorov, ktorého hlavnou témou boli vianočné gule z moosgummi a iné vianočné ozdoby.

Podujatie bolo ďalšou z aktivít Liptovského múzea, ktorými sa zaradilo do Ružomberského adventného kalendára 2018.

Nakoľko tvorivé pondelky v múzeu majú už, dá sa povedať, svoju stálu klientelu, ale stále pribúdajú  noví záujemcovia,  chceli by sme preto v tejto už osem ročnej tradícii pokračovať aj v budúcom roku 2019. Aj teraz máme pripravených niekoľko nových a zaujímavých nápadov.

Prvé novoročné tvorivé stretnutie pri čaji z cyklu Múzeum pre seniorov je naplánované tak,  ako je zaužívané, na nepárny pondelok – už 7.1. 2019 o 9.00 hod.  Po vzájomnej dohode účastníčok posledného stretnutia sa budeme zdokonaĺovať v pletení pedigových košíkov a ozdobíme si porcelánový kávový hrnček, prípadne podľa záujmu zúčastnených budeme pracovať s foamiranom či moosgummou.

Na pedigovanie Je potrebné priniesť si materiál : 2,25 mm  pedig, 5 mm šénu, preglejkové dno košíka  s nepárnym počtom navŕtaných dierok a pomôcky : štikacie kliešte, šidlo alebo ihlicu,   nádobu na vodu,  uterák, kolíčky na prádlo a na ozdobu stuhu alebo korálky s väčšou dierkou.

Na zdobenie porcelánu  si treba priniesť porcelánovú šálku, hrnček alebo tanierik, farebný lak na nechty (aspoň 3-4 farby), destilovanú vodu, hlbšiu nádobu (napr. z Ramy), drevenú špajdlu, servítky alebo papierové utierky.

A na tvorenie z foamiranu potrebujeme nožnice, drevenú špajdlu, sekundové lepidlo, vyrezávačku a samozrejme foamiran alebo moosgummi.

Nasledujúci párny pondelok – t.j. 14.1. 2019  bude pokračovať cyklus tvorivých dielní pre verejnosť  Kreatívne v múzeu.

S radosťou privítame každého, bez ohľadu na vek, kto má čas a chuť v múzeu stráviť príjemné  pondelkové tvorivé chvíle .

Foto: z archívu LMR MpS – Vianočné gule z moosgummi –  17.12.2018