Liptovské múzeum v Ružomberku má vo svojom zbierkovom fonde vyše 200 tisíc zbierkových predmetov, ktoré sú uložené v mnohých objektoch múzea v liptovskom regióne. V septembri 2018 sa podarilo v rámci projektu schváleného Fondom na podporu umenia zrealizovať výmenu strešnej krytiny na objekte Kalvárska č. 8 v Ružomberku. 100 m² hrdzavej strešnej krytiny na sedlovej streche sa vymenilo za nový poplastovaný hliníkový plech farby andezitu. V rámci projektu sa tiež zrealizovala rekonštrukcia elektrického zabezpečovacieho systému, ktorý je už funkčný a vďaka novej streche do depozitárov netečie.

Projekt pod názvom Ochrana zbierkového fondu v depozitároch Liptovského múzea v Ružomberku podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Fond na podporu umenia podporil z verejných zdrojov viaceré kultúrno – vzdelávacie podujatia a projekty, ktoré realizuje Liptovské múzeum v Ružomberku.

Realizáciou projektu Kováči v Liptove chce Liptovské múzeum predstaviť tvorbu súčasných kováčov širokej verejnosti. Prostredníctvom etnologického výskumu súčasných podôb kováčskeho remesla v Liptove sa zameriava na podmienky, osobnú motiváciu, očakávania či problémy, tak ako ich vidia samotní kováči. Výsledkom tejto etapy výskumu je výstava Kováči v Liptove, ktorá prezentuje jednotlivých kováčskych majstrov , menovite Martin Moravčík, Peter Hanula, Rastislav Halička, Igor Astafiev a Peter Trvalec. Zároveň výstava ponúka ukážku trojrozmerných predmetov, umelecké diela a remeselne spracované predmety zo súčasnej tvorby kováčov,“ priblížila Barbora Šumská praktickú realizáciu projektu. Výstavu dopĺňajú aj zbierkové predmety z fondu Liptovského múzea v Ružomberku a Národopisného múzea Liptovský Hrádok, vďaka ktorým mohli návštevníci zistiť, s akými nástrojmi kováči narábali v minulosti. Výstavu si môžu záujemcovia ešte stále pozrieť v priestoroch Múzea Čierny orol v Liptovskom Mikuláši.

Ďalším z projektov je „Modrobiely svet“, ktorý približuje našim obyvateľom a návštevníkom múzea tradičnú výrobu pravej modrotlače a možnosti jej použitia v minulosti aj v súčasnosti v odevnom priemysle.
Ružomberčania si mohli všimnúť aj výmenu starej a hrdzavej strešnej krytiny na objekte múzea na Kalvárskej ulici, tento projekt s názvom „Ochrana zbierkového fondu v depozitároch Liptovského múzea“ opäť podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Taktiež sa môžu tešiť na otvorenie novej archeologickej expozície „Obraz osídlenia Liptova od praveku po dobu dejinnú“, ktorá bude otvorená v hlavnej budove v sídle múzea pre budúcu turistickú sezónu. Okrem poskytnutia poznania základného časového vývoja archeologických kultúr na Liptove, expozícia návštevníkom umožní zážitkové poznanie (dotknúť sa, vyskúšať, porovnať rôzne materiály, výrobné techniky) a tiež poskytne vhodné obrazové zázemie pre realizáciu tematických workshopov a kurzov pre školy i laickú verejnosť.

tvorive dielne 1Tvorivé dielne Kováči v Liptove v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline

stresna krytinaNová strešná krytina na Kalvárskej č. 8 v Ružomberku